Вівторок, 18 Червня, 2024

ТОП-5 актуальних схем мобільних шахраїв

У період локдауна традиційно активізуються бажаючі незаконно заробити на довірливих громадянах. Компанія Vodafone Україна склала рейтинг з п’яти найпоширеніших шахрайських схем, на які можуть попастися користувачі мобільного зв’язку.

Більша частина представлених схем далеко не нова, але люди продовжують на них попадатись. Серед них також є сценарії з новими сюжетами на тему пандемії.

1) Ви отримуєте SMS про списання грошей з карти, хоча ніяких транзакцій не створювали. У тексті повідомлення є номер служби підтримки, на який, як передбачається, ви маєте зателефонувати. У телефонній розмові, скоріш за все, вас почнуть «обробляти» з метою дізнатись цінну інформацію: номер карти, зазначену на ній дату, код CVV або CVC.

На що звертати увагу: Повідомлення дуже схоже на ті, що ви отримуєте від банку, однак, воно відправлене, як правило, зі звичайного номера телефону і може містити граматичні помилки.

2) На ваш телефон приходить SMS, що ваша банківська карта заблокована, і потрібно звернутися до служби підтримки/безпеки. Далі – схожа схема з обманом у телефонній розмові, як і в першому випадку.

На що звертати увагу: жодна служба банку не має права запитувати у вас таку інформацію як номер карти, дату і код CVV (CVC). Крім того, практично на кожній банківській картці вказаний справжній номер телефону call-центру банку, за яким ви завжди можете зателефонувати і уточнити інформацію стосовно свого рахунку.

3) Класична схема – ви отримуєте SMS з інформацією про те, що щось виграли – автомобіль, квартиру, гроші і т.п. У тексті повідомлення вказано номер телефону, за яким у вас неодмінно почнуть виманювати різного роду інформацію.

На що звертати увагу: рятує звичайна логіка – згадайте, чи дійсно ви брали участь в якомусь розіграші? І другий момент – отримання SMS має насторожити, тому що зазвичай організатори конкурсів дзвонять переможцям, а не відправляють SMS.

4) Шахраї дзвонять вам під виглядом медичних працівників і повідомляють, що ваш родич захворів на коронавірус і перебуває у важкому стані, для чого потрібні ліки і госпіталізація. Кошти просять терміново перерахувати на свій рахунок. Є також схожа схема, але в ній саме абонента звинувачують в порушенні карантину і вимагають сплатити штраф.

На що звертати увагу: як правило, подібні дзвінки надходять вночі, і розмова будується таким чином, щоб ви не встигли навіть збагнути, що до чого. Зупиніться, уточніть, представник якої установи вам дзвонить. У випадку з «родичем» попросіть того до телефону або зв’яжіться з ним самостійно за його номером.

5) На темі коронавірусу також побудовані шахрайські схеми з продажу медичних масок, щеплень від Covid-19 і навіть довідок з негативним чи позитивним тестом. У багатьох випадках продавець вимагає повну або часткову передоплату за свої послуги або товари перед відправкою. Після оплати товар нікуди не вирушає, а якщо «покупка» сталася через онлайн-платформу, то покупця там блокують.

На що звертати увагу: взагалі продаж таких товарів і послуг з рук уже не виглядає чимось правдоподібним. А якщо продавець вимагає гроші до відправки продукту, це має викликати підозру.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися