9 найбільш незвичайних застосувань звуку

Звукові хвилі оточують нас щодня. Ми використовуємо їх для спілкування, любимо розслаблятися під них, слухаючи музику. Звук – одна з найбільш зрозумілих нам речей, але водночас ми не завжди здатні усвідомити всю широту його застосування. Мова і музика – лише вершина айсберга.

1. Повне придушення звуку – завдання дуже непросте, але американські вчені з лабораторії Орфілд з Міннеаполіса впоралися з нею. Створена ними «тиха кімната» поглинає 99,99% зовнішніх звуків, і, перебуваючи в ній, можна почути хіба що биття власного серця. Кімнату використовують для тестування звуків різних приладів, а також стресостійкості астронавтів НАСА.

2. Військові технології використовують звукові хвилі для визначення цілей уже протягом кількох десятиліть. Проте навіть від самої професійної техніки можна сховатися, якщо знайти «зону мовчання». У таких місцях звук з віддалених джерел не зможе вас досягти завдяки особливостям рельєфу, специфічній температурі повітря і повітряним потокам.

3. Звук як зброя представлений пристроєм LRAD – акустичною гарматою з різноманітним застосуванням. Вона може як передавати команди на відстань у сотні метрів, так і проводити найпотужніші звукові атаки. Використовується LRAD в основному для розгону натовпу.

4. Звук у мистецтві в першу чергу асоціюється з музикою, але це не єдине його застосування. Якщо направити звукові хвилі на пісок, можна виявити, як він змінює форму. Подібним же чином поводиться фарба – і так створюються картини.

5. Класична музика допомагає боротися зі злочинністю. У 2003 році в Лондоні вмикали класичні композиції в метро, і в результаті стало  на третину менше випадків крадіжок і грабежів.

6. Звуковий лазер – не фантастика, а цілком реальний винахід, створений японськими вченими кілька років тому. Пристрій називається «фазер» і використовує частки звуку – фонони.

7. Звук використовується в медицині багато років, наприклад, ультразвукова діагностика Але методи лікування за допомогою звуку продовжують розвиватися. Пристрій HIFU Transducer, що концентрує акустичну енергію, може закривати рани, зокрема, «запечатувати» пошкодження внутрішніх органів.

8. Археоакустика – сфера археології, що працює зі звуками, певною мірою дозволяє подорожувати в часі. Кожне приміщення має власний звук, і археоакустика вивчає життєві простори наших предків, щоб краще зрозуміти їхній побут. До них відносяться як стародавні храми, так і печери первісних людей.

9. Звук як навігаційний засіб поки що не надто поширений, принаймні серед людей. А ось кажани і птиці активно користуються ним, щоб прокласти свій шлях, навіть складають особливі «звукові карти». Дослідження подібних феноменів може допомогти нам у майбутньому.

За матеріалами: Популярної Механіки

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я