Блокчейн Bitcoin можуть зламати до 2027 року

Витрати на електроенергію під час операції з Bitcoin у 20 тисяч разів більші, ніж на одну транзакцію системи Visa, яка вимагає 0,01 кВт.

Криптовалюти тримаються на одній особливості – вірі в те, що їхній блокчейн неможливо відредагувати. Однак команда вчених із Сінгапуру, Австралії та Франції прогнозує, що блокчейн Bitcoin зламають уже до 2027 року. Це зробить квантовий комп’ютер.

Bitcoin

Слово блокчейн не позначає якусь єдину технологію. Так називають систему записів, в якій транзакції розподілені між всіма користувачами, а також відкриті для загального доступу. Одним із найвідоміших прикладів використання блокчейну є криптовалюта біткоїн. Але сьогодні подібну систему також використовують банки, медичні установи, фінансові організації тощо. У системі, яка використовує блокчейн, немає центрального вузла, який диктує іншим свої правила. Учасники обмінюються транзакціями через рівнозначну мережу, і кожен має повний список усіх дій інших. Час від часу поточні записи підсумовуються та додаються до загального списку – з’являється ланцюжок записаних блоків (блокчейн). Такі блоки мають додатково хеш – унікальне число, яке відповідає лише одному блоку. Якщо змінити дані в записах блоків, це змінить хеш, що відразу помітно.

Щоб користувачі не помітили незаконної зміни у блокчейні, той, хто вніс таку зміну, повинен контролювати більше половини обчислювальних потужностей мережі або дуже швидко рахувати хеш-функцію. Тому видобуток першої та найпопулярнішої криптовалюти Bitcoin, ринкова вартість якої досягла нещодавно позначки у $7000 за одну монету, залишиться у відносній безпеці приблизно до 2025 року. До цього часу обладнання для видобутку криптовалют, як і раніше, буде набагато потужнішим за квантові комп’ютери. Однак після цієї дати один квантовий комп’ютер, на якому запустили алгоритм Гровера, може виявитися потужнішим за всю мережу майнерів Bitcoin.

Проте і до 2025 року користувачі криптовалюти не можуть почуватися в безпеці. Адже більш вразливим виявився алгоритм створення цифрового підпису транзакцій Bitcoin, який саме використовує еліптичні криві. «Така атака може бути ефективною, оскільки під час здійснення операцій з біткоїнами між трансляцією транзакції та її обробкою зі збереженням у блокчейні проходить близько десяти хвилин. Через десять років квантові комп’ютери за цей час зможуть обчислити приватний ключ на основі публічного, що дозволить, наприклад, перенаправити відправлені кошти на інший гаманець», – розповідають дослідники.

До речі, для обробки біткоїн-транзакції, яка може вам нічого не коштувати, використовується 200 кВт електроенергії. Цієї ж кількості електроенергії вистачає на 200 циклів пральної машини. Для мого будинку цього достатньо на чотири тижні при витраті 39 євро за 45 кВт на тиждень. За кожний видобутий блок майнер отримує 12,5 ВТС. Витрати на електроенергію під час операції з Bitcoin у 20 тисяч разів більші, ніж на одну транзакцію системи Visa, яка вимагає 0,01 кВт (10 Вт). А на підтримку всього блокчейну Bitcoin витрачається понад 2200 МВт електрики, що більше, ніж видає найпотужніша електростанція Данії Eemshavencentrale.