Браузери Opera та Vivaldi не підкоряться Google і не погіршуватимуть роботу блокувальників реклами

Програмісти публічно підтвердили, що не планують підтримувати зміну системи розширень на нову Manifest V3

Існування блокувальників реклами суперечить основній бізнес-моделі Google – показуванню реклами. Тому в найближчих версіях браузера Chrome серйозно уріжуть можливості таких плагінів, зробивши їх майже неробочими. Chrome сьогодні є монополістом в інтернеті, а його двигун використовує багато інших веб-навігаторів, тому політика Chrome приймає вигляд закону. Однак розробники Brave, Opera і Vivaldi не будуть підкорюватися Google і не погіршать блокування реклами у своїх браузерах.

Програмісти публічно підтвердили, що не планують підтримувати зміну системи розширень на нову Manifest V3. Адже вона погіршує не лише роботу блокувальників реклами. Зміни відчують і антивірусні продукти, аддони батьківського контролю і служби підвищення конфіденційності.

Для звичайних користувачів Google хоче показувати більше реклами, при цьому розширення-блокувальники зможуть працювати зі значно меншою ефективністю. У Chrome з новим підходом дозволено лише 30 000 правил блокування. Для порівняння, лише список EasyList має 75 000 правил блокування реклами. У Google пояснюють погіршення якості блокування реклами піклуванням про продуктивність. Головний розробник популярного блокувальника реклами uBlock Origin Реймонд Хіл пояснює, що справжня причина погіршення блокування реклами у Chrome – це бажання заробити більше грошей.

Google офіційно визнав, що блокування реклами є загрозою для прибутку. Така інформація міститься у фінансовому документі SEC Form 10-K, який материнський холдинг пошукового гіганта заповнює для інвесторів. У цьому документі блокувальники реклами названі фактором ризику для прибутку Google: «Нові та наявні технології можуть вплинути на нашу здатність персоніфікувати рекламу та можуть блокувати рекламу онлайн, що шкодить нашому бізнесу».

Розробники і користувачі критикують позицію Google і заявили, що це спроба насильно збільшить прибуток рекламного бізнесу компанії. Адже повнофункціональні блокувальники реклами залишать тільки для користувачів корпоративної категорії. Очікується, що Manifest V3 запустять в січні 2020 року.

За інформацією аналітиків, ринкова частка Google Chrome у грудні 2018 року досягла 67,2% (місяцем раніше вона становила 66,4 %). Інші конкуренти залишилися далеко позаду: другу сходинку в рейтингу за кількістю аудиторії утримує Firefox (9,6%), третю – Internet Explorer (8,3%), на четвертій позиції з часткою 4,1% стоїть Edge.

У мобільній сфері лідером також є Chrome з 63,2% аудиторії. Другим за популярністю є браузер Safari (26,6%), третім – китайський Baidu Browser з 2% мобільної інтернет-аудиторії.

Експерти висловлюють занепокоєння цією ситуацією, адже зараз у світі залишився лише один популярний браузер на власному двигуні – Firefox. Інші браузери є клоном Chrome, оскільки використовують його двигун. Останньою від власного двигуна відмовилася Microsoft, яка перевела Edge на Chromium. У Mozilla відкрито заявили, що Microsoft своїм рішенням віддає Google ще більше контролю над інтернетом.

Монопольне положення Chrome дозволяє йому відкрито перешкоджати роботі інших браузерів. Наприклад, саме через це YouTube гальмує в інших браузерах, але не в Chrome. Експерти побоюються, що може настати ера, схожа на часи Internet Explorer 6. Цей браузер на початку 2000-х також подолав конкурентів і став монополістом в інтернеті. Як наслідок – прогрес в онлайні майже зупинився. Internet Explorer 6 не відповідав стандартам, що просував консорціум W3C, який займається розвитком інтернету.