Субота, 25 Травня, 2024

Через програмний баг літаки Bombardier повертали праворуч замість ліворуч і навпаки

На літаках Bombardier CRJ-200 із системою керування польотом Rockwell Collins Aerospace знайшовся баг, який не дозволяє ними нормально керувати. Адже в деяких обставинах замість повороту, наприклад, праворуч літак виконував поворот ліворуч і навпаки. Найчастіше подібне траплялося, коли пілоти вирішували йти на другий захід на посадку.

Баг відтворюється в ситуації, коли пілоти редагують запрограмоване значення висоти, до якої мав піднятися літак у випадку повторного заходу на посадку. Також баг проявляється, коли пілоти редагували функцію температурної компенсації при дуже низьких температурах.

Баг вперше відкрили у 2017 році пілоти CRJ-200 при спробі посадки в канадському аеропорті Форт-Сент Джон. Пілоти скористалися функцією температурної компенсації, після чого помітили, що літак повернув не в той бік, куди було потрібно.

Функція температурної компенсації на літаках потрібна, щоб отримувати правильні показники альтиметра – приладу, який показує висоту літака над поверхнею землі. Зі зниженням температури прилад показує дані з наростанням похибки.

Розробники системи керування польотом у Rockwell Collins пояснюють, що проблема у програмному забезпеченні системи Pro Line 4 FMC. Воно вносить неправильні зміни в запрограмовану процедуру, якщо цю процедуру попередньо відредагували. У компанії кажуть, що баг проявляється рідко та при особливих умовах.

Лише цього тижня оператори CRJ-200 отримали обов’язкову вимогу вимкнути автоматичну температурну компенсацію. Вимога обов’язкова до виконання із середини червня. У Bombardier та Rockwell Collins ще на етапі чернетки цієї вимоги казали, що замість заборони ефективніше створити програмний патч.

Баги в програмному забезпеченні літаків, які потенційно можуть призвести до катастрофи, з’являються регулярно. Минулого року розкрили баг Boeing 737, який повністю вимикав дисплеї в кабіні пілотів, якщо літак хотіли приземлити на одну із семи специфічних злітно-посадкових смуг (п’ять у США та дві в Південній Америці).

У травні 2020 року стало відомо, що зловмисники можуть змусити майже будь-який пасажирський літак влаштувати своїм пасажирам американські гірки. Небажаний атракціон вони можуть запустити в будь-який момент та будь-якому місці.

У 2019 році стало відомо, що пасажирський літак Airbus A350 , який вміщає від 315 до 369 пасажирів, потрібно перезавантажувати кожні 149 годин. Якщо цього не зробити, можна було отримати як невелике зниження надійності, так і повну відмову деяких критичних компонентів авіоніки. Серед залежних систем – блок вимірювання залишку палива, блок контролю тиску в кабіні, протикригова система крила, випуск шасі.

У 2015 році схожий баг виявили в прошивці Boeing 787 Dreamliner. Якщо цей літак не перезавантажували 248 днів поспіль, у нього переповнювався лічильник циклів роботи. Це призводило до вимкнення бортових генераторів електроенергії, що є надзвичайно критичним для насиченого електронікою літака.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися