Неділя, 16 Червня, 2024

Чи мають самокеровані авто порушувати закон?

На дорогах розвинених країн з’являється все більше роботизованих транспортних засобів, і тут постають нові питання щодо морального аспекту їхнього функціонування. Наприклад, чи має робомобіль уникати зіткнення з пішоходом, якщо цей маневр загрожує життю пасажирів? Як машина діятиме в ситуації, коли вирішуються питання життя або смерті?

Учені Массачусетського технологічного інституту змалювали досить невеселу картину: з одного боку, люди погоджуються з тим, щоб автономний транспорт мінімізував можливість виникнення дорожньо-транспортних пригод, а з іншого – вони нізащо не купуватимуть авто, яке може пожертвувати їхнім життям задля вищого блага.

autonomous-car-ethics
Дослідники зі Стенфордського університету сконцентрувались на менш значних етичних моментах, які трапляються набагато частіше, а наслідки яких не є настільки фатальними. Наприклад, якщо робомобіль зустрічає перешкоду, що займає половину смуги на дорозі з подвійною суцільною смугою. Як має діяти машина? Людина-водій не буде довго роздумувати і трошки порушить правила дорожнього руху, перетнувши подвійну смугу, якщо це не створює загрози іншим учасникам руху. Таке саме рішення є оптимальним і для роботизованого транспорту, але за яких обставин?

Зараз автономні машини суворо і повністю дотримуються правил дорожнього руху, проте, на думку дослідників, з усіх правил мають бути винятки. Неможливо зробити яєчню, не розбивши яєць, і у наведеному вище випадку оптимальний сценарій для робомобіля – перетин подвійної смуги впритул до перешкоди. Тобто мінімальне порушення ПДР. Такі ситуації, які стосуються морально-етичних аспектів, мають знайти адекватне відображення в алгоритмах і ПЗ, підкреслюють дослідники.

Джерело: newatlas.com

Олексій Ліщук
Олексій Ліщук
IT-журналіст з давніх-давен. Володіє унікальним талантом знаходити чудові речі в китайських інтернет-магазинах.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися