Чи стануть поїздки на роботу задоволенням, а не стресом

Разочарованный человек вождения автомо

Із вікна свого автомобіля кожен може бачити, що дорога сьогодні – це царина старих технологій. І це призвело до транспортного тупика – міста «задихаються» від автомобілів та заторів. Але оптимісти зі сфери високих технологій кажуть, що рішення проблеми вже не за горами.

Вирішити цю проблему має так званий інтернет рухомих речей. Автомобілі, автобуси, велосипеди, поїзди і літаки матимуть сенсори, які пересилатимуть дані в єдиний обчислювальний центр. Ідея в тому, що чим точніше відоме місце розташування всіх рухомих об’єктів, тим ефективніше можна керувати транспортними потоками, оптимізувати маршрути, уникати заторів тощо.

«Інтернет рухомих речей дасть нам доступ до нових масивів даних, – говорить голова компанії Urban Engines Шива Шівакумар. Його фірма спеціалізується на аналізі міського руху. – Кур’єрські компанії, таксі, електронні квитки, смартфони і підключені до інтернету автомобілі поставляють дані про переміщення, і ми можемо накласти цю інформацію на карту. Транспортні фірми від Сінгапуру до Сан-Паулу вже мають можливість аналізувати кожну поїздку й обчислювати, чому затримався той чи інший автобус, у якому місці не повністю використовуються наявні ресурси і де, можливо, варто запустити новий маршрут».

Шівакумар, який раніше працював інженером у Google, говорить, що його компанія допомогла кур’єрським фірмам у Сан-Франциско оптимізувати маршрути поїздок у реальному часі. Для цього експерт з колегами поекспериментував із різними сценаріями, заснованими на даних про завантаженість вулиць і погодних умовах.

Спираючись на такий аналіз, деякі компанії вирішили створити нові мобільні центри доставки замість єдиного великого складу. Фірми таксі тепер знають, у яких районах міста найвищий попит на їхні послуги в конкретний час доби, і навіть те, в яких районах клієнти залишають більше чайових.

«Досвід може підказувати вам одне, а дані, можливо, скажуть про щось інше», – каже Шівакумар. А в не настільки віддаленому майбутньому, вважає він, транспортні додатки в наших смартфонах матимуть доступ до всього обсягу даних про переміщення міського транспорту в реальному часі і прокладати найбільш ефективні маршрути.

Відкриті дороги

Картографічна компанія Here, яку нещодавно купили німецькі автовиробники BMW, Audi і Daimler, зараз створює карти вулиць великих міст світу з використанням лазерних далекомірів – лідарів. Фірма має свій парк оснащених камерами автомобілів, як у Google. Ця технологія розпізнає дорожню розмітку, ширину смуг і наявність бетонних загороджень, говорить віце-президент фірми Аарон Данненбрінг, і в результаті створюється «точна довідкова база глобальної дорожньої мережі».

«Але нам потрібна також і динамічна карта, яка відображала б те, що відбувається на дорозі. Підключаючи автомобілі до нашої хмарної платформи, ми можемо спостерігати, як змінюється дорожня ситуація, – зазначає він. На думку Данненбрінга, чим більше автомобілів оснащуватимуться сенсорами і камерами, тим точнішою буде така карта. – Скажімо, кілька автомобілів виявляють на дорозі ожеледицю. Ці дані потрапляють в «хмару» й аналізуються нашими алгоритмами. Якщо спостерігається певна закономірність, то всім іншим автомобілям передається відповідне попередження. Ми вважаємо, що такі системи зможуть рятувати десятки тисяч життів щороку».

Управління потоками

Обробка даних про рух приносить користь і залізничному транспорту. Наприклад, стартап Pointr аналізує переміщення людських потоків на вокзалах, щоб давати їм навігаційні підказки і повідомляти про поточний розклад поїздів. Він є складовою частиною інноваційної програми Hacktrain.

Такий аналіз може бути корисним при розробці дизайну станцій і кас, а перехід на електронні квитки й інтеграція даних із залізниці з інформацією про інші види транспорту наближають той момент, коли ми зможемо «переміщатися, як на килимі-літаку – рухатися крізь станції без усяких бар’єрів і затримок», говорить глава компанії з продажу залізничних квитків Trainline Ієн Холт.

Масиви інформації також допомагають державним установам ефективніше керувати транспортними мережами. Наприклад, у Лос-Анджелесі стало на 10% менше заторів після того, як влада поекспериментувала зі зміною фаз світлофорів у години пік. У Сієтлі міська влада ввела дорожній збір, щоб краще контролювати транспортні потоки.

Зміна обстановки

Згодом, каже глава транспортно-аналітичної компанії Inrix Брайан Містеле, ці рішення прийматимуться автоматично – комп’ютери вивчать закономірності руху транспорту і будуть реагувати на зміну обстановки.

Inrix у реальному часі збирає дані про переміщення більш ніж 275 мільйонів транспортних засобів та пристроїв у 60 країнах, зокрема, анонімні дані про рух користувачів стільникових мереж, отримані з антен мобільного зв’язку.

Звісно, проблеми, що виникли на якомусь одному виді транспорту, можуть позначитися на всій його мережі. Тому британський аеропорт Гатвік користується послугами хмарно-аналітичної фірми Splunk – щоб прогнозувати, як різні події можуть позначитися на роботі аеропорту, на чотири години вперед.

Наприклад, велика аварія на автомобільному шосе може призвести до того, що пасажири почнуть спізнюватися на рейси, що призводить до затримок, які, у свою чергу, впливають на тривалість стоянки літаків в аеропорту і на кількість посадок і вильотів. Системи раннього попередження здатні допомогти керівництву аеропорту приймати рішення про необхідну кількість персоналу, щоб уникнути черг і невдоволення пасажирів.

Питання стандартизації

Для реалізації такої стратегії потрібні загальні стандарти обміну інформацією, щоб вона була сумісна з усіма предметами, що рухаються. Це, до речі, є проблемою і для «розумних» міст. Але в умовах жорсткої конкуренції виробники інтернету пристроїв не завжди готові робити свої протоколи відкритими. «Ми пропонуємо ввести єдиний стандарт обміну даними, щоб будь-який виробник пристроїв міг ним користуватися», – говорить Данненбрінг.

Є й інші питання, пов’язані із захистом інформації та володінням нею: кому вона буде належати, і які гарантії того, що дані про швидкість, наприклад, не використовуватимуться поліцією для контролю на дорогах.

Загалом – позитив

В іншому картина майбутнього виходить райдужною. «Коли ця інформація буде інтегрована з вашим календарем, ваш автомобіль буде автоматично розуміти, куди ви їдете і скільки часу це займе, – каже Містеле. – Машина вибере оптимальний маршрут, а якщо ви спізнюєтеся – повідомить про це людям, з якими ви зустрічаєтеся».

За матеріалами: BBC