Субота, 24 Лютого, 2024

Чи варто очікувати у продажу справжніх модульних смартфонів

Нинішній 2016 рік, можливо, увійде в історію як початок епохи модульних смартфонів. Такий висновок можна зробити, почитавши заголовки новин. ЗМІ активно пишуть про такі телефони, як LG G5 і Motorola Moto Z, у яких можна в певних межах змінювати апаратне начиння. Але чи не залишаться ці гаджети нішевими? Адже в них справжня модульність замінена на набір аксесуарів.

Саме поняття «модульний смартфон» не є чимось сталим. Наприклад, перспективний модульний телефон Google Project Ara за останній рік розгубив майже всю модульність. У ньому тепер не можна змінити основні компоненти телефона: екран, процесор тощо.

За початковим задумом Ara, пристрій повинен був являти собою раму, на базі якої можна було б заміняти ключові для сучасного смартфона елементи. Така ідея повторювала концепцію, яка втілена в настільних персональних комп’ютерах. Так можна було на ПК оновлювати лише застарілі комплектуючі та не змінювати решту.

Одна з можливих причин відмови від повної модульності в Ara в тому, що сьогодні більшість споживачів не хочуть розбиратися в компонентах на кшталт процесора, оперативної пам’яті, накопичувача. Але їм потрібна можливість додавати до смартфона модулі, що розширюють його функціональність. Ara рухається вперед, керуючись саме таким варіантом розширення меж можливостей «з коробки».

Модульність для безпеки екології

Модульні телефони також могли б сприяти покращенню екологічного стану. Адже сьогодні телефони замінюють раз на два роки. Дизайнер Девід Хаккенс є одним із тих, хто розмістив у 2013 році відео, яке привернуло громадський інтерес до модульних смартфонів. На даний час воно набрало близько 20 мільйонів переглядів. У ролику Хаккенс описує своє бачення повністю модульної екосистеми смартфонів під назвою Phonebloks. Основний задум народився в рамках підходу щодо захисту природи, а не просто акценті на смартфон-конструктор зі стандартизованих частин.

Хаккенс сприймає комерціалізацію споживчої електроніки як актуальну загрозу живому середовищу. Для Хаккенса та інших учасників спільноти Phonebloks головну роль відіграє можливість заміни ключових компонентів (материнської плати, оперативної пам’яті, флеш-накопичувача). Подібного сьогодні не може запропонувати жоден з так званих модульних смартфонів від великих виробників.

Надія на модульність ще не вмерла

Але надія не втрачена, адже на ринок виходять рішення від невеликих компаній. Зараз до ідеального модульного смартфона максимально наблизилася фінська компанія Circular Devices. Її апарат PuzzlePhone, отримав 116 тисяч доларів у ході кампанії на Indiegogo і запланований на поставку вже в цьому році. Він має три блоки: «серце», «хребет» і «мозок», які представляють відповідно материнську плату, дисплей і батарею. PuzzlePhone пропонує справжню модульну систему з частково замінними елементами. У такому телефоні можна, наприклад, встановити новий процесор, залишивши старий екран для більшої економії енергії та вищої швидкості роботи. CEO компанії заявляє, що вони розраховують на десятирічний термін «життя» смартфона в користувача. Порівняйте зі звичайним Galaxy або iPhone, які через два роки застарівають донезмоги, а також втрачають підтримку виробника й оновлення.

Також є проект Fairphone 2 – смартфон на базі Android з великою кількістю замінних апаратних модулів. У дійсності єдиного, чого не вистачає проекту до повної схожості із саморобними ПК, так це наявності багатої екосистеми комплектуючих від різних виробників, хоча якщо телефон закріпиться серед великої аудиторії користувачів, то ситуація може змінитися.

Китайська компанія Seeed Studio запропонувала абсолютно інший підхід до модульного пристрою для спілкування. Її набір RePhone не можна віднести до загальноприйнятих смартфонів, але маленький екран разом з невеликою вартістю і відкритою ОС робить проект придатним для різних сценаріїв застосування, в рамках яких смартфон або буде занадто дорогим, або складним для сприйняття.

Чи варто чекати модульних мобільників

Усе це повертає нас до вихідного питання: чи дійсно ера модульних смартфонів почалася? Залежно від ваших поглядів, можуть бути обидва варіанти.

З одного боку, якщо розглядати тільки великих гравців, тоді вони випускають лише додаткові аксесуари для розширення можливостей. Але такий підхід не є новинкою – подібні гаджети існували ще півтора десятки років тому. Але якщо додати пристрої від невеликих компаній на кшталт PuzzlePhone і Fairphone, то надія на повну модульність все ж існує.

Висновок такий: не має значення, коли саме з’явиться модульність, і чи стане вона популярною. «Джин» уже залишив свою лампу, і концепцією модульних смартфонів займається вже достатньо людей, щоб вона не зачахла.

За матеріалами: venturebeat.com

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися