Чи зможе Україна запустити 4G у 2017 році

Національна комісія з питань регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) на минулому своєму засіданні затвердила план заходів щодо впровадження технології зв’язку 4G (LTE) в Україні. Документ далі відправлять на узгодження з органами виконавчої влади, і в кінцевому підсумку він повинен пройти схвалення уряду.

План заходів передбачає звільнення першого і другого цифрових дивідендів, проведення заходів щодо електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів, рефармінг радіочастотного ресурсу та впровадження технологічної нейтральності. За їхніми результатами в НКРЗІ проведуть тендер з видачі ліцензій на 4G-зв’язок, який має пройти у встановлені раніше Президентом України Петром Порошенком терміни.

Як зазначив глава НКРЗІ Олександр Животовський, затверджений регулятором план раніше був узгоджений з операторами, асоціаціями та профільними держорганами. «Зараз часто запитують, чи реалістичним є впровадження 4G в 2017 році? Це залежить від того, як злагоджено ми будемо всі разом працювати з галуззю і з державними органами над дотриманням цього плану», – додав глава НКРЗІ.

«Легкі гроші»

Інтерес держави до 4G очевидний, адже конкурси 2017 року можуть принести додаткові гроші в бюджет. Тільки 3G-конкурс 2015 року приніс 11 млрд грн. До того ж цей проект покращить інвестиційну привабливість країни та імідж Президента.

Примітно, що оператори понесуть фінансові витрати ще до конкурсу. Так, згідно з планом, до кінця 2015 року буде вибір іноземної компанії, яка проведе науково-дослідну роботу щодо можливих варіантів використання радіочастотного спектра в Україні.

Вартість такої послуги складе близько 400 тис. євро, і заплатити за неї повинні учасники ринку. Обрана компанія буде трудитися над варіантами частотних реформ весь 2016 рік. За цей рік регулятор повинен підготувати і провести відкриті тендери з видачі ліцензій на 4G.

Де взяти частоти?

За словами Олександра Животовского, є п’ять діапазонів радіочастот, на яких можна запустити 4G. А саме: 800 МГц, 900 МГц, 1800 МГц, 2300 МГц і 2500 МГц. Однак зараз в Україні частоти в діапазоні 790-860 МГц зайняті. Зайняті вони аналоговим телевізійним ефіром, тому це і може стати перепоною запуску 4G.

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення не зуміла здійснити перехід на цифрове ефірне мовлення до середини червня 2015 року, як це було заплановано згідно з міжнародною угодою «Женева-2006», і попросила відстрочки мінімум на кілька років.

Відключенню аналогового ТВ завадило недостатнє покриття цифровим сигналом, недостатнє поширення серед малозабезпеченого населення приймачів цифрового сигналу і невідомі власники «Зеонбуду» (єдиного провайдера цифрової мережі в Україні).

За словами члена Нацради Григорія Шверка, до середини 2017 Україна навряд чи зможе повністю перейти на цифрове мовлення. Він розповів, що масове відключення аналогового сигналу планується почати в 2017 році, і триватиме воно до кінця 2017 року.

Де взяти абонентів?

Незважаючи на це, інтерес до нової технології вже проявили декілька компаній.

«Технологічно ми готові до впровадження 4G, але для того, щоб він реально з’явився в Україні, необхідно зробити велику підготовчу роботу. Насамперед державі. Треба провести моніторинг використання радіочастотного спектра і розчистити діапазони частот, на яких можна впроваджувати 4G. Мова не тільки про докорінну діапазоні 2,6 ГГц, а й про так званий «цифровий дивіденд» – діапазон 800 МГц, у якому дотепер здійснюється телевізійне і радіомовлення», – зазначають у прес-службі« МТС Україна».

Навіть якщо конкурс на 4G-ліцензії відбудеться, то українські користувачі навряд чи будуть купувати нову послугу, як гарячі пиріжки. Досвід із 3G-зв’язком показав, що небагато українських абонентів доплачують за високошвидкісний інтернет, а, як і раніше, використовують 2G-зв’язок.

«Сьогодні споживчий ринок до 4G не готовий. В українських користувачів поки ще немає сформованої звички користуватися мобільним інтернетом. Про це можна буде говорити, коли технологія 3G замінить 2G на масовому ринку. Ми тільки приступили до розгортання 3G-мереж, які будемо активно будувати ще декілька років. 4G – це наступний крок. Але готуватися до нього варто», – відзначили в «МТС Україна».

За матеріалами: 112.ua