Українці створюють суперміцну броню

Харківські науковці придумали, як посилити захист військових машин та при цьому зробити їх легшими. У місцевому Інституті монокристалів  створюють суперміцну прозору броню на заміну традиційним каленим вікнам. В її основі – штучно вирощений сапфір, який учені показали на прес-конференції вчених НТК ІМК. Над додатковим захистом скла вчені задумалися, оскільки вражальна сила куль стає все більшою.

Науковці демонструють створені зразки матеріалу. Фото: І. Притула

Директор Інституту монокристалів Ігор Притула запевняє, що сапфір в цьому випадку є унікальним матеріалом. «Він уп’ятеро твердіший за зміцнене скло, і коли куля стикається із сапфіром, вона втрачає свою швидкість, сплющується і руйнується. А останній внутрішній шар броні з монолітного пластику запобігає поширенню осколків у кабіні машини. Таким чином екіпаж залишається неушкодженим», – пояснив Притула у коментарі виданню «Сегодня».

Розробка українських науковців має стати відповіддю на сучасні зразки озброєнь. Наприклад, у Швеції зараз розробляють кулі з надтвердими наконечниками, які пробивають прозору броню з відстані в 2 км. Винахід харківських науковців витримує попадання такого снаряду.

Так виглядають зразки сапфірового скла. Фото: Інститут монокристалів

При цьому бронескло для військової техніки з додаванням сапфіру буде легшим за традиційне: квадратний метр останнього важить близько 400 кг, тоді як броня із сапфіром – лише 150 кг. Крім того, такий склопакет тонший, що особливо важливо для легкої бронетехніки з великими оглядовими вікнами.

На виготовлення одного квадратного метра сапфіру – саме стільки потрібно для оснащення одного БТР – потрібно два тижні. Вартість такого «квадрату» становить близько $4000.

Розробку харків’ян вже оцінили в Україні – науковці виграли конкурс Національної академії наук. Наприкінці року прозора броня пройде польові випробування фахівцями Харківського конструкторського бюро ім. Морозова. Це оборонне підприємство вже зацікавилося установкою броні на свою продукцію.