Чому Apple погрожує зруйнуванням Європи

Tim cook

Влада Євросоюзу наклала днями на Apple гігантський штраф за несплату податків. Apple не квапиться його виплачувати. Більш того, директор компанії Тім Кук навіть сказав, що примушення Apple платити такі ж податки, які платять інші компанії, призведе до руйнування Європи.

«Це нанесе спустошливий удар по суверенності членів Євросоюзу в питаннях оподаткування та принципу визначеності закону в Європі, – сказав Кук в своїй заяві. – Окрім очевидного прицілу на Apple, найбільш глибокий та шкідливий ефект така постанова матиме на інвестиції на створення робочих місць в Європі».

Європейська влада у вівторок попрохала електронного гіганта заплатити ?13 млрд несплачених податків. Таку суму призначили після дворічного розслідування домовленості між владою Ірландії та Apple. За її умовами компанія заплатила 0,005% податку у 2014 році. Єврокомісія назвала таку ситуацію «незаконною державною допомогою», тоді як ірландські чиновники говорять, що зібрали повний обсяг податку. Apple зі свого боку заявляє, що запропонована їй угода доступна кожній компанії в Ірландії, необхідно було лише запитати.

«Роками ми отримували від ірландських податківців рекомендації, як виконувати податкові закони, – такі рекомендації доступні кожній компанії, яка працює тут, – сказав Кук. – В Ірландії та в кожній країні, де ми присутні, Apple дотримується законів та платить необхідні податки».

Кук також не згоден з думкою єврочиновників, що Apple мала спеціальні умови в Ірландії. «Думка, що Ірландія надала Apple спеціальні податкові умови, не має фактичного чи юридичного підтвердження. Ми ніколи не прохали та не отримували якихось спеціальних умов», – заявив Кук.

Схема ухилення від податків: усі європейські прибутки Apple перераховувалися в ірландський офіс компанії. Там фірма платила 0,005% податків з прибутку, решта грошей відправлялися в головний офіс без оподаткування

 

У своїй заяві Тім Кук також нагадав ірландській владі, як компанія свого часу допомогла регіону. «У жовтні 1980 Apple відкрила фабрику на 60 робітників в ірландському місті Корк, – сказав Кук. – У той час Корк страждав від високого рівня безробіття та низького рівня інвестицій. З того часу ми безперервно працюємо у Корку, навіть у періоди непевності щодо нашого власного бізнесу. І сьогодні ми працевлаштували близько 6 тисяч людей в усій Ірландії. Більшість знаходиться у Корку».

За словами Кука, примушення Apple заплатити мільярди податків може мати вплив не лише на одну компанію. «Численні мультинаціональні компанії слідували прикладу Apple та інвестували в Корк, – говорить він. – Сьогодні місцева економіка сильніша, ніж колись була».