Вівторок, 16 Липня, 2024

Чому смартфони в майбутньому можуть стати безплатними

smartphone-users

Смартфони залишилися сьогодні фактично єдиним видом мобільних комунікаторів. Але вони також залишаються досить дорогими – найдешевший «розумний» мобільник коштує близько $50. Однак в майбутньому про ціну, можливо, не доведеться хвилюватися, адже смартфони можуть стати безплатними.

Зараз усі виробники смартфонів і великі оператори мобільного зв’язку прагнуть завоювати увагу потенційних клієнтів на перенасичених західних ринках. Вони також намагаються отримати частку ринку в країнах, що розвиваються. Саме останні стали тим фактором, який змушує виробників боротися за максимальне здешевлення реалізованих там пристроїв і послуг.

Експерти кажуть, що результатом такої гонки може стати безплатний смартфон з безлімітним інтернет-трафіком, дзвінками і SMS. За їхніми словами, ми сьогодні знаходимося на шляху, який приведе до того, що смартфон нам не буде коштувати нічого. Гроші зароблятимуть не на прямому продажу девайсів та послуг. Монетизація відбуватиметься опосередковано, наприклад, через демонстрацію рекламних оголошень на екрані блокування або в додатках.

Безплатно, але не сьогодні

Сьогодні розраховувати на швидку появу безплатних мобільників поки ще не варто. Хоча все вказує на те, що ми рухаємося в напрямку таких девайсів. У липні індійський виробник Ringing Bells анонсував смартфон Freedom 251 вартістю всього $4. При цьому характеристики апарата натякають, що собівартість його виробництва складає близько $20. Ідея Freedom 251 була в тому, що індійська влада компенсує $2 з кожного проданого девайса, а решту беруть на себе рекламодавці, чиї програми будуть встановлені на смартфоні.

Смартфон обіцяв 4-дюймовий IPS-дисплей з роздільною здатністю 960?540. Виробник не указав назву процесора, але сказав, що він має чотири ядра з робочою частотою 1,3 ГГц. Апарат також оснащений 1 ГБ оперативної пам’яті. Для зберігання доступно 8 ГБ вбудованої пам’яті і слот для microSD-карток.

Хоча починання Ringing Bells виявилося рекламним трюком, метою якого було збільшити продажі інших смартфонів цієї компанії зі звичною вартістю $60-65, про цю ідею не забули. Ще один індійський бренд спробував зробити те ж саме, випустивши у квітні смартфон Docoss X1 за ціною в 188 рупій (13 доларів). Але, як і Freedom 251, він не виправдав надії своїх творців, провалившись на старті продажів.

У західних країнах реалізувати ідею безплатного чи дуже дешевого телефона сьогодні неможливо з двох причин. По-перше, покупці в цих країнах хочуть мати пристрої тільки високого класу. Вони також не захочуть миритися з наявністю встановлених рекламних додатків на своєму гаджеті.

Ще однією причиною, чому жителі західних країн не побачать найближчим часом дуже дешевих телефонів, є операторські апарати. В Україні подібні також нещодавно з’явилися завдяки Vodafone. Ці апарати продаються в розстрочку разом з послугами зв’язку. На місяць доводиться платити невелику суму і не перейматися рештою питань купівлі.

Реклама замість грошей

Утім, перші успішні спроби замінити прямі платежі в мобільній сфері вже є. У Великобританії продуктовий гігант Tesco в партнерстві з австралійською фірмою Unlockd створив додаток Tesco Mobile Xtras. Він показує рекламні повідомлення щоразу, коли користувач розблокує смартфон. Їх можна вимкнути, але якщо переглядати хоча б одне рекламне повідомлення на добу протягом 21 дня, то в кінці місяця на особистий рахунок надійдуть $4.

«Корисна, своєчасна та цікава реклама дозволяє зібрати максимальну аудиторію навколо того або іншого продукту», – упевнений генеральний директор Tesco Ентоні Воллмер, який вважає, що грамотна рекламна кампанія є ключем до успіху будь-якої компанії.

Аналогічні рішення є і на ринках Австралії і США, де клієнтам оператора Sprint через додаток Boost Mobile надається можливість отримати $5 на свій рахунок. Поки що Unlockd тільки на початку розвитку, але, за словами директора Unlockd Метта Беррімана, його компанія планує вийти на ринки інших країн. Головна мета його фірми – об’єднати тих людей в бідних країнах, які до цього не могли дозволити собі мобільний зв’язок.

Хто точно не роздаватиме безплатні мобільники

Сьогодні розробники мобільних програм йдуть на ризиковані і незвичайні ходи, аби змусити користувача встановити їхній додаток. Можна було б припустити, що вони почнуть роздавати безплатні телефони в обмін на користування їхніми програмами. Однак експерт з мобільному маркетингу Ерік Сеферт заявляє, що така концепція в найближчому майбутньому не буде реалізована. Пояснює він свою точку зору досить просто: силами однієї студії-розробника не вдасться компенсувати витрати на виробництво цілої лінійки смартфонів. Звісно, кілька великих студій це завдання посилять, але вони ніколи не об’єднаються, оскільки конкуренція на цьому ринку досягла рекордних масштабів, і жодна більш-менш розкручена студія не піде на поступки, уклавши партнерську угоду із суперниками по бізнесу.

З мільярдами доларів прибутку можна було б припустити, що Facebook, як один з найбільших майданчиків для цифрового маркетингу, повинен ідеально підходити для роздачі безплатних телефонів. Адже так можна отримати нових глядачів реклами. Але Сеферт впевнений, що навіть гіганти на кшталт Facebook не зацікавлені в субсидованих рекламою смартфонах. «Це буде дуже дорого, а також ризиковано з точки зору вибору «правильної» реклами і того, як на неї відреагують користувачі, – говорить аналітик. – Щодо технічних характеристик безплатні гаджети будуть гірше за свої флагманські аналоги. Тому найбільш затребувані вони будуть у користувачів, яким і сьогодні реклама в телефоні не особливо-то і заважає».

Слова експерту підтверджує історія: Facebook вже пробувала вийти на ринок «заліза». Її мобільник HTC First, навіть незважаючи на цінник $0,99 за умови укладення контракту зі стільниковим оператором, провалився ще на старті продажів.

htc-first-slide-03
HTC First

Аналогічні спроби випускати субсидовані апарати робив найбільший інтернет-магазин планети Amazon. Його Fire Phone спіткала така ж доля, що і HTC First. Згодом CEO Amazon Джефф Безос сказав, що через величезну вартість виробництва сьогодні корпорації рівня Facebook не готові самостійно братися за випуск безплатних смартфонів.

За матеріалами: Tech Radar

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися