Субота, 15 Червня, 2024

Декомунізація від Києва до Австралії

До кінця цього місяця влада українських міст та сіл має перейменувати вулиці відповідно до прийнятого півроку тому Закону про декомунізацію. Яндекс вивчив, скільки вулиць в Україні можуть потрапити під дію Закону.

Із більш ніж 90 000 вулиць, провулків, бульварів, проспектів та площ України новий закон стосується майже дев’ятої частини – змінити назву мають 10 тисяч топонімічних об’єктів. Найбільше їх залишилося в Київській області і великих східних областях країни:

1. Київська область – понад 2000 назв вулиць.

2. Донецька область – близько 1400.

3. Дніпропетровська область – понад 1000.

4. Харківська область – близько 900.

5. Луганська область – більше 800.

У Західній Україні вулиць з «радянськими» назвами залишилося зовсім мало – наприклад, в Івано-Франківській області їх менше 20, а в Тернопільській, як і у Львівській, таких вулиць всього близько десятка.

Серед «радянських» топонімів найбільше зустрічається назва на честь Леніна – 878. На картах України досі можна знайти 759 вулиць, проспектів, провулків, бульварів, в’їздів, площ і навіть набережних Леніна, 25 Ленінських, 35 вулиць Ілліча, а ще 60 увічнюють різних членів сім’ї Ульянових.

На другому місці вулиці, назви яких асоціюються із жовтневим повстанням 1917-го року (Жовтнева, 40 років Жовтня, Жовтневої Революції та інші). Таких об’єктів – 847.

На третьому місці – Радянські вулиці і провулки. Їх усе ще 501.

На четвертому – вулиці, назви яких пов’язані з комсомолом, наприклад, Комсомольська, Ленінського Комсомолу або 50 років Комсомолу. Їх на картах – 463.

П’яте місце займають топоніми на честь Фрунзе – 312 об’єктів.

У деяких областях країни є і свої «улюбленці». Наприклад, у Сумській до найпопулярніших назв потрапила вулиця Крупської, у Херсонській та Черкаській – Карла Маркса, у Вінницькій – Островського, а у Чернігівській – Тельмана.

Примітно, що в Україні досі є близько 60 вулиць Партз’їзду – від 11-го до 27-го. Лідирує 20-й, на честь якого все ще названі 16 вулиць країни.

Крім поширених, зустрічаються і зовсім рідкісні назви, наприклад:

– 20 років Міліції;

– 1-ї П’ятирічки, 2-ї П’ятирічки;

– Червоного Міліціонера;

– Першої Маївки;

– Великого Леніна;

– 40 років Компартії України;

– Комбедовська;

– Повстання Броненосця «Потьомкін»;

– Ленських Подій;

– Хотинських Комсомольців;

– Арсенальців;

– Лунінце.

Загальна довжина «радянських» вулиць України – близько 12 з половиною тисяч кілометрів. Приблизно стільки вийде, якщо 9,5 разів перетнути країну із заходу на схід чи назад. Якщо з’єднати такі вулиці в одну, вона дотягнеться від Києва до Австралії.

Проведене Яндексом дослідження засноване на рекомендаціях з перейменування топографічних назв, підготовлених Інститутом національної пам’яті України, Департаментом суспільних комунікацій Київської міської державної адміністрації, а також робочими групами з декомунізації, міськими радами, топонімічною комісією, комісіями з упорядкування найменувань вулиць в обласних центрах України, місцевими краєзнавцями та активістами. Враховано вулиці, провулки, площі та інші об’єкти на Яндекс.Карти, які за станом на початок вересня 2015 ще не були перейменовані або рішення про їхнє перейменування ще не набули чинності.

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися