Як старі смартфони можуть допомогти Україні врятувати ліси

В ООН оцінюють, що вирубування лісів та їхня природна деградація відповідають за 11% глобальних викидів двоокису вуглецю

Українські карпатські ліси називають «легенями Європи», але останніми десятиліттями їх нещадно знищують. Влада цьому допомагає, приймаючи закони, які під виглядом збереження насаджень спрощують їхнє вирубування. Однак допомога в порятунку лісів може надійти з неочікуваного боку – від старих смартфонів.

У 2019 році Верховна Рада прийняла, а Президент підписав закон про мораторій на вирубку лісів. Однак, як це часто трапляється, є винятки, які фактично обнуляють закон. Одним із таких винятків є зняття мораторію на рубку головного користування у високогірних лісах, що вище 1100 метрів над рівнем моря, у берегозахисних ділянках лісу тощо. Також у законі немає заборони на проведення суцільних санітарних рубок. Він дозволяє рубання лісу, але за декілька підходів – це мало чим відрізняється від суцільної рубки. Також закон дозволяє використання будь-якої техніки для лісозаготівлі.

В інших країнах, де також знищують ліси, волонтери та екологи почали залучати сучасні гаджети. Спеціалізовані станції моніторингу звуків рубки коштують дорого, але з таким завданням цілком впораються старі смартфони. Щойно вони розпізнають звуки пил, вони сповіщують лісників, надаючи їм координати лісозаготівлі.

Ефективність такої системи виявляється досить високою. В Індонезії першу групу чорних лісорубів вдалося виявити вже протягом 48 годин після її розгортання.

Модифікацією старих смартфонів для індонезійських лісів займається некомерційна організація Rainforest Connection. Вона перепаковує непотрібний Android-девайс у пластикову коробку, яка оснащена додатковим мікрофоном, акумулятором та сонячною панеллю. Ці гаджети прикріпляють високо на деревах, іноді на висоті 30 метрів.

Автори ідеї кажуть, що модифікований смартфон здатний захоплювати звуки на відстані близько 2 кілометрів. Вони записують звуки цілодобово та передають їх у «хмару». Штучний інтелект аналізує цей звуковий потік на наявність звуків пил, вантажівок, людей, пострілів зброї. Після цього система сповіщає лісників на місцях.

В ООН оцінюють, що вирубування лісів та їхня природна деградація відповідають за 11% глобальних викидів двоокису вуглецю. Кожен вирублений квадратний кілометр лісів еквівалентний за викидами 1000 автомобілів протягом року.

Зупинити знищення лісів надзвичайно складно, бо це надприбутковий бізнес. Звіт ООН та Інтерполу показує, що це ринок обсягом від $30 до $100 млрд на рік.

Популярні записи:

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я