Десять мізків для смартфона

Мобільні телефони подолали черговий технологічний рубіж. Китайський виробник процесорів MediaTek показав свій новий чіпсет Helio X20. Це перша мобільна система, яка має десять ядер.

Нове рішення використовує десять ядер з архітектурою Cortex – на ній працюють усі сучасні телефони. Щоб вмістити таку кількість ядер у вимоги енергоспоживання, виробник впровадив конфігурацію big.LITTLE, з якою частина блоків працює лише при великому навантаженні. Два ядра новітніх Cortex-A72 працюють на частоті 2,5 ГГц, а чотири старіших архітектури Cortex-A53 «розганяються» до 2 ГГц. Ще чотири ядра Cortex-A53 працюють на частоті 1,4 ГГц.

У MediaTek називають такий підхід кластерним та кажуть, що використання відносно старої архітектури Cortex-A53 дозволило зменшити загальну вартість процесора. Тому десятиядерні телефони варто чекати не в топовому, а в у верхній частині середнього цінового діапазону.

Конструкція Helio X20 передбачає ядро-компаньйон Cortex-M4 з частотою до 364 МГц. Воно призначене для обробки інформації від датчиків і виконання деяких інших функцій, наприклад, відтворення аудіо у фоновому режимі. Коли гаджет працює, скажімо, у режимі музичного плеєра, все навантаження лягає на Cortex-M4, що забезпечує максимальну економію енергії.

У новому чіпсеті виробник також вбудував підтримку бездротової технології LTE Cat. 6, яка дозволяє завантажувати файли на швидкості до 300 МБіт/сек. За графіку відповідає прискорювач ARM Mali-T800 GPU – це рішення на одну сходинку нижче поточного флагмана Mali-T880.

Нова система може на практиці виявитися не такою швидкою, якою б могла бути в теорії. Виною цьому відносно повільна оперативна пам’ять DDR3. Але в MediaTek кажуть, що швидкість компенсується обсягом – її буде багато, щоб смартфони з екранами Quad HD могли нормально працювати.

Новий процесор X20 виробляється за технологічними нормами 20 нанометрів і, за обіцянками виробника, буде на 40% швидшим і при цьому споживатиме на 40% менше енергії, ніж його попередник X10. Перші зразки Helio X20 надійдуть виробникам телефонів у другому кварталі цього року. Це значить, що перших девайсів на ньому варто очікувати до зимових свят чи навіть на початку наступного року.

Найближчий конкурент MediaTek, компанія Qualcomm, за чутками, також готує свій варіант 10-ядерного процесора. Чіпсет Snapdragon 818 отримає чотири ядра Cortex-A53 з тактовою частотою 1,2 ГГц, два ядра Cortex-A53 з частотою 1,6 ГГц і чотири ядра Cortex-A72 з тактовою частотою 2,0 ГГц. В основу графічної підсистеми ляже контролер Adreno 532.