Вівторок, 25 Червня, 2024

Для тренування мозку ігри для тренування мозку не підходять

brain-training

В інтернеті можна знайти багато додатків, які, за запевненням розробників, покращують когнітивні функції мозку. Подібні, наприклад, випускають студії Luminosity та LearningRX. Але науковці з’ясували, що такі розваги мало чим допомагають. Нове дослідження, опубліковане в журналі Psychological Science, стверджує, що ігри для тренування мозку не працюють так, як заявлено в рекламі.

Раніше в цьому році Федеральна комісія з торгівлі США вже оштрафувала компанію Luminosity приблизно на $2 млн за неправдиві відомості про ефективність своєї продукції і фальшиву наукову підтримку. А у 2014 році понад 70 вчених підписалися під заявою, в якій стверджувалося, що мозкорозвивальні ігри не пропонують науково обґрунтований спосіб поліпшення когнітивних функцій. Однак через кілька місяців після того інша група зі 133 учених опублікувала власну думку, в якій навела приклади з наукової літератури, що демонструють переваги подібних ігор, тренують мозок, для різних пізнавальних завдань і повсякденної активності.

Покласти край цій суперечці спробував професор психології Деніел Саймонс з Університету штату Іллінойс. Він поставив запитання: «Як же могли дві команди вчених досліджувати одну і ту ж літературу і дійти протилежних висновків?». Щоб з’ясувати це, дослідник з колегами повторно проаналізував наявні матеріали, використавши як джерела понад 130 опублікованих наукових досліджень. Саме ці матеріали зазвичай цитують компанії, які створюють продукти для тренування мозку. Учені ретельно вивчили кожну публікацію, звертаючи особливу увагу на дотримання всіх норм і правил досліджень, таких як розмір вибірки і наявність контрольних груп. Виявилося, що лише деякі статті змогли надати по-справжньому науково обґрунтовані дані.

Розробники ігор для розвитку мозку кажуть, що ефективність науково доведена. Але це не так

«Ґрунтуючись на нашому великому огляді літератури, цитованої компаніями на підтримку своєї продукції, а також на аналізі наукової літератури, що вивчає мозкову діяльність, ми дійшли висновку, що достатньої кількості доказів, які говорили б на користь ігор для тренування мозку, просто немає», – говорять автори у звіті.

За їхніми словами, методики тренування мозку допомагають краще вирішувати певний набір головоломок або логічних задач. Проблема в тому, що ці методики не виходять за рамки цих вузьких навичок, які, швидше за все, не будуть мати ніяких прикладних значень і не вплинуть на повсякденні когнітивні функції, як заявляє реклама. «Було б здорово винайти такі ігри, які справді покращували б ваші когнітивні здібності, але зараз це просто фантастика», – стверджує Сіммонс.

За матеріалами: Gizmodo

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися