Субота, 25 Травня, 2024

Дослідження показує, що вимкнути робота складніше, коли він прохає пощадити його

Деякі експерти переконані, що роботів зі штучним інтелектом буде легко контролювати, якщо оснастити їх вимикачем. Однак науковці з Університету Дуйсбург-Ессен довели, що людям на заваді стане їхня психологія. Вони показали це під час простого експерименту.

У дослідженні брав участь робот-гуманоїд на ім’я Nao, який вміє спілкуватися з людьми, та 89 добровольців. Учасникам сказали, що вони виконуватимуть завдання, які мають покращити алгоритми робота. Однак насправді тест проводили над людьми в момент, коли добровольців прохали вимкнути машину.

У приблизно половині випадків робот активно боровся за те, щоб залишитися увімкненим. Він описував людям, як сильно боїться темряви, та буквально благав їх не вимикати його, викрикуючи «Ні! Будь ласка, не вимикайте мене!».

Експеримент показав, що із 43 добровольців, які чули благання робота, 13 людей відмовилися вимкнути Nao. Решта 30 хоча й вимкнула машину, але на це їм знадобилося майже вдвічі більше часу ніж тим, хто не чув благань робота.

Коли науковці запитали учасників про їхні дії, вони отримали багато пояснень. Деякі сказали, що їх здивувало прохання робота. Інші боялися зробити щось не так. Але найчастіше люди говорили, що якщо робот не хоче, щоб його вимикали, чому вони мають його вимикати?

Автори дослідження кажуть, що спілкування з роботом робить машину більш людяною в очах людей. Це змусило учасників експерименту більш ретельно ставитися до прохань Nao.

Учені кажуть, що їхній дослід узгоджується з більшою теорією, яка відома як «медійне рівняння». Уперше цей термін вжили психологи Байрон Рівс та Кліффорд Насс у своїй опублікованій в 1996 році книзі. Вони встановили, що люди починають ставитися до нелюдських медіа (телебачення, фільми, комп’ютери, роботи) так, ніби ті є людьми.

Науковці пояснюють «медійне рівняння» тим, що сотні тисячі років люди соціально взаємодіяли лише з іншими людьми. Нині роботи можуть взаємодіяти з нами на доступному для людини рівні, але адаптація до цього відбувається досить повільно. Ми користуємося несвідомими реакціями і наділяємо машини людськими рисами.

Інші дослідження показують, що цей принцип суттєво впливає на людську поведінку, особливо коли необхідно взаємодіяти з роботами. Ми будемо більш задоволеними від комунікації з роботом, якщо нам здаватиметься, що він має особистість. Якщо така машина буде начальником, люди легко сприйматимуть від неї накази.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися