Харківські вчені навчилися виявляти збудник раку за одним подихом

Всесвітня організація охорони здоров’я визнала, що головною причиною появи виразки та раку шлунку є один вид бактерій. Отримати ці важкі хвороби можна, коли популяція цього токсичного штаму стане надто великою. Було б добре вміти визначати наявність таких шкідливих видів бактерії Helicobacter pylori, щоб розраховувати ймовірність захворіти на виразку чи рак шлунку до появи цих хвороб. Харківські дослідники з Фізико-технічного інституту низьких температур (ФТІНТ) імені Б.І. Вєркіна НАН України спільно з іншими ученими зробили саме це. Вони вперше у світі запропонували методику та створили портативну апаратуру для виявлення в режимі реального часу наявності канцерогенних штамів бактерії Helicobacter pylori.

Сьогодні в лікарнях застосовуються методи, які дають змогу визначити лише наявність інфекції – виразки чи раку шлунку. Виявляти присутність канцерогенних бактерій наявними рішеннями є складним, дорогим і тривалим у часі завданням, яке до того ж потребує вторгнення в організм пацієнта.

Метод, запропонований харківськими науковцями, ґрунтується на аналізі газу, що видихається людиною. Він є складною сумішшю різного ендогенного походження – з легенів, роту та шлунку. Видихуваний газ містить маркери, які дозволяють визначати стан організму неінвазивним методом.

Досягнення наших науковців полягає в тому, що вони змогли отримати сигнал відгуку спектрального типу, який раніше не спостерігався для сенсорних приладів, що працюють на принципі зміни електропровідності. Саме зміна в часі характеристик сигналу надає інформацію про інгредієнти видихуваного газу.

 

ftint_helicobacter_pylori_sensor_large
Портативна апаратура для неінвазивного виявлення канцерогенних штамів бактерії Helicobacter pylori

 

Спектральний підхід є новаторським і значно більш інформативним – порівняно з наявними аналітичними засобами діагностики дихання. Такий аналіз визначає наявність канцерогенних штамів бактерії не за присутністю якогось окремого маркера, а за сукупністю кількох характеристик. Це дозволяє виявляти саме канцерогенні штами.

Основними перевагами нової розробки харківських учених є простота методики, її низька собівартість, неінвазивність, безпечність для пацієнтів, медичного персоналу й навколишнього середовища, а також можливість отримувати результати досліджень у режимі online. Автори технології сподіваються, що завдяки цим особливостям вона стане діагностичним методом нового покоління, які замінять склідні інвазивні методи досліджень.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Будь ласка введіть ваше ім'я

-- р е к л а м а --

Тримайте зв'язок

8,637Фанитак
1,481Послідовникислідувати