Ілон Маск та 116 експертів написали в ООН листа на заборону бойових роботів

У листі експерти закликають, щоб морально неправильні летальні автономні бойові системи опинилися в списку забороненої зброї.

В інтернеті з’явився відкритий лист до ООН, підписаний засновником компанії Tesla Ілоном Маском та співзасновником компанії з розробки штучного інтелекту DeepMind Technologies Мустафою Сулейманом. Разом зі 116 експертами із 26 країн вони прохають заборонити використання летальної автономної зброї, більше відомої як бойові роботи. Активісти побоюються, що подібні машини можуть призвести до найбільш масштабної в історії людства війни.

ООН

За чутками, в ООН зараз проходять формальні дискусії щодо бойових роботів. До цього класу машин відносять автономні дрони, танки, кулемети.

У своєму листі фахівці попереджають, що перегляд чинної конвенції озброєнь може призвести до нової технологічної гонки та третьої революції у війні – після пороху та ядерної зброї.

«Як тільки їх створять, летальна автономна зброя дозволить проводити бойові дії в небачених раніше масштабах та з небаченою швидкістю, з якою не зможе конкурувати жодна людина, – пишуть експерти у своєму листі. – Це може бути зброя терору. Зброя, яку деспоти та терористи використають проти невинного населення. Зброя, яку хакери можуть змусити поводитися в небажаний спосіб. Ми не маємо багато часу. Як тільки скринька Пандори відчиниться, її буде складно зачинити».

Деякі з експертів, хто написав листа, раніше також попереджали, що технології штучного інтелекту досягли тієї точки, коли розробка автономної зброї стає питанням кількох років. При цьому хоча така автономна зброя може виглядати привабливо, бо замінить живих солдатів на полі бою, вона також знизить поріг для початку бойових дій. Це виллється у зростання людських втрат.

У листі експерти закликають, щоб морально неправильні летальні автономні бойові системи опинилися в списку забороненої зброї. Його ведуть з 1983 року, коли ООН ухвалила конвенцію щодо дозволених видів озброєнь.

Сам Ілон Маск багаторазово попереджав про необхідність завчасного регулювання штучного інтелекту. На його думку, ця технологія є найбільшою загрозою існуванню людства.

Автономні бойові роботи вже не є фантастикою. Кулемет Samsung SGR-A1 уже тривалий час несе службу у Корейській Демілітаризованій зоні. Це автономна машина, яка, за чутками, здатна не лише самостійно стежити за цілями, а й відкривати по них вогонь. Це перша машина подібного класу, але в розробці також знаходяться роботи, які здатні діяти на землі, у повітрі та воді.