Четвер, 30 Травня, 2024

IQ людства зростало протягом століття. Чи допомогло це?

На питання, що відрізняє людину від тварини, часто можна почути відповідь: інтелект. Усю історію людства показники інтелекту зростали, і сьогодні ми живемо в золоту еру інтелекту. З моменту винаходу тестів на інтелект понад 100 років тому бали IQ стабільно зростали. Навіть посередня людина 2019 року видавалася б генієм проти жителя 1919 року. Але вчені попереджують, що людство досягло піку своєї розумності. Спостерігається інтелектуальна деградація. Спробуємо з’ясувати, що це означає для майбутнього людства.

Історію людства можна почати рахувати з 3 млн років тому, коли чітко сформувалися види мавп, які ходять на двох ногах, – австралопітеки. Ми не можемо безпосередньо дослідити інтелект тих первісних людей, але аналіз їхніх черепів показує, що в них був мозок об’ємом 400 кубічних сантиметрів – третина від розміру мозку нинішньої людини.

Нарощування обсягу мозку є дорогим задоволенням, адже цей орган споживає до 20% усієї спожитої енергії, яку потрібно ще добути у вигляді їжі. Але дорога ціна розвитку мозку компенсувалася перевагами від збільшених когнітивних можливостей. Саме зростання мозку дозволило первобутнім людям утворювати все більші і більші групи, а також спільно піклуватися про дітей.

Життя в групах – це дуже складна річ: необхідно пам’ятати особливості кожної людини, її вподобання, чи можна їй довіряти тощо. У групових заняттях, таких як мисливство, необхідно спільно координувати свої зусилля. Для сучасної людини недостатнє розуміння соціальних особливостей означає лише осоромлення. Для первобутніх людей це було питання життя та смерті.

Збільшений інтелект також дозволяє спостерігати за природою, робити висновки та на підставі зібраних даних винаходити інструменти, нові соціальні норми, культурні елементи тощо.

Мозок печерних людей швидко розвивався і вже 400 тисяч років тому досяг розміру 1200 кубічних сантиметрів. Це лише трохи менше, ніж у сучасної людини (1300 кубічних сантиметрів). Коли люди 70 000 років тому вийшли з Африки, вони були вже достатньо розумними, щоб адаптуватися майже до будь-яких умов та заселити всю планету. Печерні знахідки показують, що вже тоді вони задумувалися про глобальні питання.

Винайдений понад 100 років тому тест інтелекту Intelligence Quotient (IQ) базується на ідеї, що когнітивні можливості людини пов’язані. Наприклад, розпізнавання шаблонів може допомагати в математиці.

Хоча тест IQ часто критикують, але він є корисним індикатором продуктивності людини в тих чи інших завданнях. Він особливо добре проявляє себе в прогнозуванні академічних успіхів людини, а також тому, як швидко вона здатна опановувати нові навички.

Результати показують, що бали IQ почали зростати на початку ХХ століття. Дослідник Джеймс Флінн каже, що швидкість збільшення – приблизно 3 бали за десятиліття. У деяких країнах сьогодні зростання складає 30 пунктів. Причини точно невідомі, але деякі експерти вважають, що це через рівень сучасного життя, а не зміни в генетиці.

Однак якими б не були причини зростання IQ, людство дійшло свого інтелектуального піку. У Норвегії, Фінляндії, Данії точкою повороту стала середина 90-х років, коли середній бал IQ почав знижуватися на 0,2 щороку. Тобто наступне покоління відставало на 7,5 балів.

Одне з пояснень зниження інтелекту – зміна підходу до навчання. Освіта сьогодні стала менш стимулювальною, ніж раніше, а також цілиться на інші навички.

Якими б не були причини, науковці задаються питанням – чого очікувати від зниження інтелекту людства? А також чи принесло зростання IQ вигоди, на які ми чекали?

Хоча люди XXI століття краще розуміються на сучасних технологіях, але з точки зору поведінки в суспільстві додаткові 30 балів IQ, набрані за останнє століття, не принесли особливих вигод. Людство застрягло у своїх дрібних проблемах і не здатне вирішити глобальні питання – зростання бідності, кліматичні зміни, насилля, голод тощо, вважає психолог Університету Корнелла Роберт Стернберг.

Усе більше вчених вважає, що зростання IQ пов’язане не зі збільшенням загального інтелекту, а з розвитком деяких навичок, які допомагають краще проходити цей тест. Це як розвиток певної групи м’язів у тілі – вправами можна накачати руки, ноги, спину, залишивши незмінною загальну силу тіла. Останніми десятиліттями діти практикуються саме в розвитку навичок абстрактного мислення, не розвиваючи інші когнітивні здібності.

Експерти кажуть, що хоча зниження рівня IQ є тривожним, необхідно зайнятися розвитком інших здібностей людського мозку, які не випливають з інтелекту безпосередньо, але які поліпшують рівень життя. Серед них – критичне мислення, здатність якісного аналізу інформації, ідентифікація психологічних пасток тощо.

За матеріалами: BBC

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися