Середа, 6 Грудня, 2023

Понад 50 країн погодилися на спільні правила щодо автопілота в автівках

Японія, Південна Корея, країни Євросоюзу та інші (загалом 50 держав) узгодили загальні правила щодо автомобілів з функціями автопілота. Вимоги Automated Lane Keeping Systems (ALKS) почнуть діяти з січня 2021 року. Серед таких правил – обов’язкова наявність «чорної скриньки».

Міжнародна регуляція узаконює використання в автомобілях так званого автопілота третього рівня. Він дозволяє водіям відволікатися від дороги та займатися іншими справами – дивитися кіно, спілкуватися в смартфоні тощо.

Третій рівень не є повністю автоматизованим водінням, це так звана умовна автоматизація. Від водія не потрібна негайна реакція – система сама реагує на ситуації, з необхідністю екстреного гальмування включно. Однак від водія вимагається готовність втрутитися протягом певного періоду часу після подання сигналу автомобілем.

Наступний, четвертий рівень умовно називають широкою автоматизацією. Такі автомобілі дозволяють водієві набагато більше відриватися від управління, наприклад, спати чи залишити водійське крісло. Система здатна припинити рух та припаркувати авто, якщо водій не бере керування після сигналу.

Повністю автономним, без потреби в людині-водієві, автомобіль стає з п’ятим рівнем автоматизації. Така машина здатна самостійно впоратися з усіма типовими ситуаціями на дорозі, а в разі потреби – припинити рух.

Головними авторами нових юридичних норм є Японія та Німеччина. Японія почне застосовувати нові правила, як тільки вони набудуть чинності. У Європейському союзі поки не називають точної дати.

США не є учасником розробки нових правил, але автовиробникам в цій країні доведеться виконувати їх, щоб продавати автівки з третім рівнем автоматизації, наприклад, у Японії.

Вимоги ALKS потребують, щоб їх можна було активувати на дорогах, у яких протилежні потоки транспорту розділені фізичною перешкодою, а також на дорогах, де заборонено пересування пішоходів та велосипедистів.

За новими правилами, автоматичне управління повинне відбуватися на максимальній швидкості 60 км/год.

Автомобілі також повинні бути оснащені накопичувачем Data Storage System for Automated Driving. Це «чорна скринька», яка записуватиме параметри автомобіля під час активної роботи ALKS.

Наявні в салоні автомобіля екрани при переході на ручне управління будуть вимикати будь-яку активність, не пов’язану з водінням.

Автомобілі також повинні мати систему розпізнавання готовності водія Driver Availability Recognition Systems. Вона буде моніторити стан водія та його можливість взяти на себе керування автомобілем. Для цього, серед іншого, аналізуватимуть блимання очима.

Також ALKS повинна відповідати вимогам з кібербезпеки та оновлення програмного забезпечення. Це дві нові директиви, які ООН прийняла влітку 2020 року.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися