Коли, як і почому з’явиться 3G від МТС

23 лютого пройшов довгоочікуваний конкурс на ліцензії UMTS, які відкриють українцям швидкісний мобільний інтернет. Ліцензію отримали всі учасники, в тому числі й МТС. Що далі? Генеральний директор «МТС Україна» Іван Золочевський розповів журналістам.

Коли з’являться 3G-послуги

Щоб оператори змогли використовувати UMTS-радіочастоти, вони повинні домовитися з Міністерством оборони про їхню конверсію. Тобто, про звільнення необхідних радіочастот із військового ужитку. На це в операторів є два місяці. «Щодо цього є побоювання. Адже навіть наказ Президента (про проведення частотного аукціону до кінця 2014 року) не був виконаний у строк, і за це ніхто не поніс відповідальності, – сказав Іван Золочевський виданню liga.net. – Тому ми вважаємо, що ліцензію отримаємо реально місяці через два».

Окрім цього, старту будівництва передує великий обсяг підготовчої роботи: необхідно оцінити комерційні пропозиції на постачання обладнання від різних виробників. Постачальника потрібно вибрати залежно від географічних та економічних особливостей території, де заплановано розгортання мережі. Окреме питання – оформлення дозвільної документації, необхідної для початку будівництва. Тому для перших абонентів послуга стане доступною не раніше, ніж у листопаді, повідомив Золочевський виданню delo.ua.

У Києві 3G-мережа з’явиться швидше, ніж в інших містах. При її розгортанні складність полягає в тому, що поточна адресна база майданчиків запускалася під діапазон 900-1800. Якщо обмежитися постановкою обладнання 3G на ці майданчики, покриття буде «дірявим». Для вирішення цієї проблеми побудують багато нових об’єктів і майданчиків, з критими включно, – всередині бізнес-центрів, кінотеатрів, громадських будівель, аеропортів, метро. Усі ці нові об’єкти будуються за зовсім іншою технологією. І це питання навіть не грошей, а часу. Тому терміни запуску сильно залежать від того, чи будуть різні державні органи сприяти операторам або гальмувати процес. «Думаю, 100% покриття буде забезпечено за рік-півтора», – вважає генеральний директор «МТС Україна».

Де буде покриття 3G

Дослідження Харківського НДІ радіоелектронної техніки пропонує на п’ять років – до переходу військових в альтернативні діапазони – закрити для будівництва мереж 3G величезні багатокілометрові зони навколо аеропортів та інших об’єктів. Згідно з цим дослідженням, операторам не можна буде, наприклад, запускати мережі у Вінниці та Харкові. А багатокілометрові «мертві зони», наприклад, у Дніпропетровську, роблять практично неможливим будівництво нових мереж і там.

«Висновки цього дослідження роблять неможливим виконання ліцензійних умов операторами. Згідно з умовами конкурсів, кожен з нас повинен покрити зв’язком 3G усі обласні центри протягом 18 місяців після отримання ліцензії. Інакше це буде вважатися порушенням ліцензійних умов з усіма наслідками, – каже Золочевський. –  Я думаю, до результатів дослідження треба поставитися критично і попросити колег пом’якшити висновки. Адже оператор «ТриМоб» працює на цих самих частотах у тому ж діапазоні у всіх областях України – у тій самій Вінниці та Харкові. І військовим не заважає. Мені здається, що в основу дослідження могли бути покладені дуже старі вимірювання, прив’язані до стандарту UMTS, який був актуальним у 2004-2005 роках та орієнтований переважно на голосовий зв’язок. Зараз актуальні технології HSPA, HSPA+, яких тоді на ринку просто не було».

Яка швидкість пересилання даних буде в 3G-мережах

Якщо всі частоти, які ми виграли, будуть технічно «чистими», можна буде розраховувати на швидкість пересилання даних до 42 Мбіт/сек. Досвід інших країн показує, що реальна швидкість на абонентському пристрої може сягати 20-25 Мбіт/сек. Однак поки що небагато смартфонів підтримують технологію HSPA+, що може забезпечити швидкість до 42 Мбіт/сек. В основному це флагманські дорогі моделі.

Скільки коштуватимуть 3G-послуги

Поки тарифи не називаються. Але вони будуть дорожчими, ніж нинішні послуги 2G, адже оператори змушені окупити витрати на 3G-мережу. Окрім ліцензії, вони мають заплатити ще за конверсію – разом виходить близько $200 млн. «Крім того, на будівництво мережі потрібно ще $400 млн мінімум. Іншими словами, $600 млн – це той мінімальний обсяг інвестицій, який повинен буде виділити кожен оператор, що отримав 3G ліцензію», – каже гендиректор «МТС Україна».

Він пояснює: «Економіка дуже проста: 3G окупається в тих країнах, у яких середній рахунок абонента (ARPU) за послуги зв’язку вище 15 доларів на місяць. В Україні ця цифра становить 2,5 долара – дешевше тільки в Зімбабве і Ботсвані. Для того щоб окупити 3G, необхідно підвищити вартість послуг у 5-10 разів, але це навряд чи можливо в нинішніх економічних умовах».

За словами Золочевського, МТС сприймає плату за ліцензію як підтримку державного бюджету: «Тому що бувають в історії моменти, коли, напевно, так і треба чинити. Коли ситуація зміниться і країна почне справлятися з кризою, а пенсії та середні зарплати почнуть рости так, що люди зможуть витрачати на зв’язок близько 250 гривень на місяць, тоді у нас з’явиться надія на окупність інвестицій. Зараз же ми обмежені тими доходами, які люди отримують».

Можливості для зменшення витрат на розгортання 3G

У світі є достатньо прикладів, коли оператори спільно використовують одну інфраструктуру. В Україні, наприклад, компанія «Укртауер» зараз будує та експлуатує об’єкти для всіх операторів. Цю інфраструктуру вони можуть орендувати, коли це вигідно. І часто саме так вчиняють.

«Якщо всі оператори об’єднаються задля спільного використання інфраструктури, ефект синергії може бути на рівні 20-30%. Але пропозиції, які мають на меті знизити витрати операторів, в останній час не знаходять підтримки в операторів», – говорить Золочевський.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я