П’ятниця, 8 Грудня, 2023

Компанія Ілона Маска може збанкрутувати – наступний рік може бути вирішальним для SpaceX

Компанія Ілона Маска, яка зробила революцію в космічній сфері, може збанкрутувати. Ситуація із SpaceX виявилася гіршою, ніж здавалося. Про це мільярдер повідомив співробітникам SpaceX.

Ілон Маск пов’язав важку ситуацію з розробкою ракетних двигунів Raptor в загальнокорпоративному електронному листі, копію якого отримала редакція CNBC.

“Криза виробництва рапторів набагато гірша, ніж здавалося кілька тижнів тому, – написав Маск. – Нам потрібні всі сили, щоб оговтатися від того, що, відверто кажучи, є катастрофою”.

Двигуни Raptor використовуються в ракеті Starship компанії. Маск додав, що SpaceX зіткнеться з “реальним ризиком банкрутства, якщо ми не зможемо досягти частоти польотів не рідше одного разу на два тижні в наступному році”.

Starship – це масивна ракета наступного покоління, яку SpaceX розробляє для запуску вантажів і людей на Місяць і Марс. Компанія тестує прототипи на заводі в Південному Техасі і здійснила кілька коротких випробувальних польотів. Але для переходу до орбітальних запусків буде потрібно по 39 двигунів Raptor на кожен прототип, що зажадає різкого збільшення виробництва двигунів.

Електронний лист Маска співробітникам SpaceX дає більше інформації про значення відходу колишнього віце-президента сектору двигунів Уїлла Хелтслі на початку цього місяця. Хелтслі був відсторонений від розробки Raptor до того, як він пішов.

Маск зазначив у своєму електронному листі, що керівництво компанії з тих пір вивчає проблеми програми – і виявляє, що обставини “набагато серйозніші”, ніж Маск думав раніше.

SpaceX хоче, щоб Starship був повністю багаторазовим, щоб ракета і її прискорювач могли приземлятися після запуску і відновлюватися для майбутніх польотів. Ракети Falcon 9 компанії SpaceX частково багаторазові.

Раніше в цьому місяці Маск заявив, що не впевнений, що Starship успішно вийде на орбіту з першої спроби, але підкреслив, що “впевнений” в тому, що ракета вийде в космос в 2022 році. Він також зазначив у той час, що розробка Starship “на даний момент фінансується щонайменше на 90% зсередини”, при цьому компанія не передбачає “будь-якого міжнародного співробітництва” або зовнішнього фінансування.

За останні кілька років SpaceX залучила мільярди коштів як для Starship, так і для свого супутникового інтернет-проекту Starlink, при цьому оцінка компанії нещодавно досягла 100 мільярдів доларів.

Хоча SpaceX вже вивела на орбіту близько 1700 супутників Starlink, Маск сказав, що перша версія супутника “фінансово слабка”. Компанія постійно нарощує базу користувачів Starlink, і близько 140 000 користувачів платять за обслуговування по 99 доларів на місяць.

Існуюча сьогодні ракета Falcon 9 є секретним інгредієнтом успіху SpaceX. Успіх Falcon 9 зламав звичний стан справ, значно опустивши вартість доставки на орбіту. SpaceX одразу захопила 70% ринку комерційних запусків, сказав адміністратор NASA Джім Брайдестін.

При створенні Falcon 9 компанія SpaceX також знаходилася на межі банкрутства – її врятувало втручання NASA, яке надало кошти за два роки до першого польоту. Однак і перший запуск Falcon 9 мав купу проблем – інженери навіть сушили ракету феном. Якби запуск провалився, SpaceX могла б збанкрутувати.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися