П’ятниця, 1 Березня, 2024

На орбіті стало тісно: супутники Starlink 25 000 разів змінювали курс за останні 6 місяців

Коли SpaceX почала запускати свою мережу супутникового інтернету Starlink у 2019 році, на орбіті Землі було ледве 2000 працюючих супутників. Сьогодні ця кількість перевищує 6000, причому SpaceX контролює понад 4000 з них. Оскільки простір навколо Землі стає все більш переповненим, імовірність зіткнення зростає. Нові дані, опубліковані FCC, показують, наскільки серйозною може стати ця проблема. За останні шість місяців SpaceX була змушена понад 25 000 разів змінити траєкторію своїх супутників, щоб уникнути зіткнень.

З одного боку, добре знати, що SpaceX працює над уникненням орбітальних аварій. Однак 25 000 маневрів уникнення всього за півроку – це дуже багато. Це означає 137 маневрів щодня. У звіті FCC також міститься загальна кількість записаних маневрів уникнення за всі чотири роки існування Starlink: 50 000.

SpaceX має схвалення FCC на запуск ще 7500 супутників, і компанія говорила про те, що врешті-решт матиме 42 000 супутників. Тим часом Amazon планує розгорнути свою інтернет-супутникову мережу Kuiper, і менші гравці матимуть дешевший і легший доступ до космосу, оскільки SpaceX та інші аерокосмічні фірми вдосконалюють транспортні засоби багаторазового використання.

SpaceX пояснила, що змінює маршрут супутників, якщо є навіть невелика ймовірність зіткнення, тому не варто говорити про 25 000 уникнутих зіткнень. Однак супутники явно проходять червону лінію SpaceX набагато частіше, оскільки вона розширює мережу.

Навіть одна високошвидкісна аварія в космосі мала б катастрофічні наслідки, розкидаючи уламки, які могли б пошкодити або знищити інші супутники. Є навіть теоретичний результат під назвою «синдром Кесслера», коли ланцюгова реакція зіткнень космічного сміття робить низьку навколоземну орбіту недоступною для використання.

Протоколи маневру уникнення стануть важливими, оскільки найближчими роками кількість супутників зросте на тисячі або навіть десятки тисяч. Інакше космічні місії стануть ще більш ризикованими, ніж є.

Загальна кількість маневрів уникнення сама по собі може бути вражаючою. Але найбільш тривожною частиною є швидке збільшення кількості маневрів на близькій відстані. Компанія SpaceX запустила своє мегасузір’я так швидко, що майже за одну ніч вона стала найбільшим супутниковим оператором у світі. SpaceX провела відносно невелику кількість маневрів на початку, але швидкість різко зросла, досягнувши у 2023 році 50% від загальної кількості.

Серія невдалих випадків у перші роки існування Starlink змусила Європейське космічне агентство закликати до кращого контролю за космічним рухом. NASA і SpaceX домовилися про щось подібне в 2021 році , але цю угоду було укладено, коли Starlink складався лише з 1000 вузлів. Ми знаходимося на незвіданій території з такою кількістю супутників на орбіті, і це лише початок. Space.com повідомляє, що кількість маневрів зростає геометрично, подвоюючись кожні півроку.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися