Неділя, 3 Березня, 2024

Наші вчені пропонують армії електротранспорт

На звичайній автомашині складно непомітно наблизитись до ворога – її чути вже за півкілометра, а то навіть і за півтора-два. Але якщо машину оснастити електродвигуном, то вона стає значно тихішою. Отже – суттєво кориснішою для, скажімо, розвідників. Учені київського Інституту електродинаміки НАН України (ІЕД) уже давно пропонують українській армії створити подібну техніку. І представники вітчизняної оборонної промисловості починають усерйоз цікавитися такою перспективою.

«До нас приходили люди з армії, ми їм розповідали про ці можливості, пропонували створити, наприклад, розвідувальний автомобіль. А вони кажуть: «Нам це не потрібно, у нас інша тактика ведення війни». Але хіба підвищена маневреність чи маскування зашкодять у бою? – розповідає завідувач лабораторією електромобілів ІЕД, доктор технічних наук Віктор Борисович Павлов. – Зараз ми налагоджуємо зв’язок з Укроборонпромом. Там, здається, краще розуміють ситуацію».

Зниження шуму – не єдина перевага електричної тяги. Краще маскуватися допомагає й те, що тепловіддача двигуна зводиться до мінімуму. Це означає, що вночі таку машину складніше побачити за допомогою тепловізора.

Звичайно, зовсім відмовитися від дизельних двигунів ніхто не пропонує. Спеціалісти ІЕД вважають доцільними гібридні системи. Тобто, поєднання дизеля й електротяги. «Машини, оснащені гібридними системами, мають більший запас ходу, швидше розганяються, за потреби розвивають більшу максимальну швидкість, ніж на простих дизельних двигунах, а також економлять паливо», – зазначає Віктор Борисович Павлов.

За його словами, щоб отримати подібний транспорт, не обов’язково створювати його з нуля. Можна переобладнати вже наявні машини. «Скільки це коштуватиме, поки що сказати важко – це залежить від конкретних специфікацій. Але на армії економити не варто, адже мова йде і про успішність виконання бойових завдань, і про збереження життя бійців», – додає вчений.

Виробництво чи модернізацію електричних та гібридних двигунів для військових можна повністю організувати в Україні – тут є відповідні фахівці. Лише батареї поки що доведеться купляти за кордоном. А у створенні електродвигунів українці мають добрий досвід. Співробітники ІЕД брали участь у випуску перших у СРСР електромобілів – «запорожців» та ВАЗ-2802. Працівники інституту й самі створюють машини на електротязі, хоча брак фінансування не дозволяє розробляти та досліджувати їх у бажаному обсязі. І все ж учені з ІЕД постійно стежать за розвитком електромобілів та активно консультують захоплених електротранспортом ентузіастів. Теоретичні знання й практичний досвід вони з радістю застосували б і до нинішніх українських реалій. Тим пак, що співпраця з військовими допомогла б отримати кошти до нових розробок та головне – залучити до них молодих спеціалістів, яких останнім часом все більше бракує, каже Віктор Борисович Павлов.

В арміях інших країн техніка на гібридних чи електродвигунах поступово з’являється. Ще три роки тому гібридні авто для армії США показав проект Clandestine Extended Range Vehicle (CERV). Це військовий автомобіль, головна мета якого – висока швидкість пересування. Він має гібридну дизель-електричну силову установку, що споживає на 25% менше палива, ніж аналоги. Максимальна швидкість, яку здатен розвивати цей легкий гібрид, – 120 кілометрів на годину. Його можуть використовувати для швидкого переміщення мобільних груп військових та евакуації заручників чи поранених з поля бою. Тобто в тих ситуаціях, де швидкість та дальність їзди важливіша за броню.

Фото: searchautoparts.com

Науково-дослідницький центр армії США TARDEC (Tank Automotive Research, Development and Engineering Center), що брав участь у розробці CERV, позаминулого року провів випробування машин з проекту Ultra Light Vehicle (ULV). Силова установка таких машин дозволяє проходити 560 кілометрів на дизельному паливі, та ще 30 – від акумулятора. Проте в серійне виробництво вони не підуть через велику собівартість, каже менеджер проекту ULV Майк Каракі: «Наша мета полягає у створенні експериментальних транспортних засобів, щоб отримати якомога більше інформації. Тоді через 5-10 років ми зможемо взяти найкращі риси від різних проектів і створити щось дійсно дуже круте та запустити в серійне виробництво».

Фото: army.mil

Тож TARDEC на цьому не зупинився і пропонує концепт Bravo, який за допомогою гібридного двигуна взагалі націлений на якнайменше споживання палива. Автомобіль, окрім дизельного восьмициліндрового двигуна Ford, має гібридний привід для задньої осі та електричний мотор для передньої. На електричній тязі можна проїхати до 8 кілометрів, до того ж під час руху батареї постійно заряджаються завдяки системі рекуперації енергії. На одному літрі він проїжджає 13 км у міських умовах і 22 км – на шосе, тоді як «Хамві», що зараз використовуються армією США, лише 5 та 9 км відповідно. Така економія дозволяє не лише заощаджувати кошти, а й зменшити кількість паливних конвоїв, що часто стають мішенню супротивника у гарячих точках.

фото: army.mil

А скоро в США на озброєння скоро стануть нові бойові автомобілі L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle), які розробила компанія Oshkosh Defence. Вони мають змінити морально застарілі Humvee. Працюватимуть ці машини на гібридних двигунах, що мають дизельні та електричні блоки. Їхньої потужності вистачить, щоб 6,5-тонний джип проїхав без дозаправки та підзарядки до 480 км. Перші екземпляри надійдуть до армії Сполучених Штатів на початку 2018 року.

Фото: Oshkosh Defence

Ще одна перспективна розробка американців – наземна мобільна бойова система (Ground Combat Vehicle) на гібридній тязі. Вона передбачає використання потужного дизельного двигуна та електричної трансмісії потужністю 1100 кВт. Ця силова установка, окрім всіх інших переваг електричної тяги, дозволяє економити до 20% палива в русі, а також на холостому ходу, коли виробляється енергія для зарядки військових електричних приладів.

Також американські спецпризначенці мають мотоцикли на електричній тязі. Модель називається Zero MX, розробник – каліфорнійська компанія Zero Motorcycles. Двигуни цих байків працюють майже безшумно та з мінімальним виділенням тепла. Залежно від складності дороги та навантаження, на одному заряді вони здатні їхати від 30 до 70 хв. Максимальна швидкість – 113 км/год. Під час їзди батарею підживлює кінетична енергія та система рекуперації. Зарядити акумулятор можна за одну годину, а заміна на заряджений займає всього декілька хвилин. Це ідеальний транспорт для маневрених груп в тилу ворога. Уночі він може пересуватися без світла, використовуючи інфрачервоне підсвічування, яке в спеціальних окулярах бачить лише водій.

Російські інженери на базі БТР-90 «Росток» розробили прототип бойової машини з гібридною силовою установкою та електротрансмісією. Він має назву «Кримськ» і вміє розганятися до 80 км/год за 33 секунди. Конструктори цієї машини розповідають, що на її борту є великий запас енергії (до 300 квт), який за потреби вивільняється миттєво. Зараз від цього користі нема, але подібна можливість знадобиться, коли з’являться нові типи зброї, наприклад, лазерна чи електромагнітна.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися