Середа, 19 Червня, 2024

Науковці придумали, як дати комп’ютерам свідомість

Дослідники Мануель Блум, Ленор Блум, Аврім Блум із Університету Карнегі-Меллона опублікували статтю, яка може стати першим кроком на шляху до реалізації свідомості у машинах. Публікація «Перспектива теоретичної комп’ютерної науки щодо свідомості» надає формальне визначення штучного інтелекту, який володіє свідомістю. Автори виразили поняття свідомості математичними термінами.

Важливим елементом свідомої тюрінг-машини (штучного інтелекту зі свідомістю) є питання почуттів, а точніше – чи здатна машина їх відчувати, а не лише симулювати. Автори дослідили це на прикладі відчуттів болю та насолоди і запропонували шляхи, як машина може генерувати такі відчуття.

Джерелом свідомості автори називають архітектуру інтелекту, його базові процесори, його внутрішню мову (її іменують Brainish), його динаміку (передбачення, конкуренція, зворотний зв’язок, навчання).

Одним із доказів працездатності своєї моделі автори називають те, що вона працює не лише для «електронних мізків», а й для мізків живих тварин.

Автори також запропонували метод визначення наявності свідомості у машини. Адже результати діяльності штучного інтелекту вже сьогодні можуть видаватися як робота свідомого суб’єкта. Наприклад, штучний інтелект здатний модифікувати підробляти людей на відео, створювати фото людей, яких ніколи не існувало, імітувати голоси, писати тексти тощо.

Мімікрію штучного інтелекту Блуми пропонують визначати створенням системи, яка призначена лише демонструвати наявність свідомості. Така система не буде намагатися поводитися, як людина, чи переконувати спостерігачів, що вона думає.

Запропонована Блумами машина відправляє та отримує пакети інформації. Може бути, що кілька пакетів інформації можуть змагатися за те, щоб бути обробленими, але в один момент часу оброблюється лише один пакет. Наступний пакет машина відправляє із затримкою.

Підписуйтесь на наш Telegram.

Потік таких пакетів інформації, вважають автори, відображатиме потік свідомості машини. Якщо машина, наприклад, відчуватиме сильний біль, у потоці будуть переважати пакети з інформацією про це. Не такий сильний або хронічний біль менше заважатиме потоку інших пакетів інформації.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися