Субота, 2 Грудня, 2023

Науковці розповіли, чому штучний інтелект і роботи найчастіше мають жіночий образ

Якщо ви користуєтеся віртуальними асистентами, а також стежите за робототехнікою, то могли помітити, що найчастіше боти виконані в жіночому образі. Наприклад, лише нещодавно Apple перестала для свого асистента Siri встановлювати жіночий голос стандартним. Науковці зі школи TBS Business School дізналися, чому жіночий образ використовується для ботів найчастіше.

Дослідження показало, що роботи і штучний інтелект у жіночому образі сприймаються людьми як більш людяні та надійні. Користувачі вважають, що бот у такому образі з більшою ймовірністю дослухається до їхніх індивідуальних потреб.

Науковці тестували п’ять людських характеристик, разом із компетентністю, теплотою та досвідом, з допомогою 3000 добровольців, а також тварин.

В одному з таких тестів учасникам випадково призначали чат-бота в чоловічому та жіночому образах. Після цього їх прохали відповісти на те, наскільки людяним вони сприймали цього бота. Боти були максимально схожими – вони мали однакові вирази обличчя, однаковий рівень фізичної привабливості, навіть їхні імена мали невелику відмінність – їх звали Олів’є та Олівія.

В іншому тесті учасникам показали зображення під назвою «Марш прогресу». На ньому було показано схематичний розвиток людини від мавпи. Це відома картинка, на якій зображався чоловік, її версії з жінкою не існувало, але дослідники створили таку.

Учасники тесту повідомляли, що їхні погляди на стать були під впливом власного віку, наявності дитини. Люди, які схиляються до гендерних стереотипів, з більшою ймовірністю будуть дегуманізувати жіночу стать, неважливо, це буде людина чи машина. Більш зрілі учасники з меншою ймовірністю наділяють ботів людськими якостями.

Загалом учасники сприймали жіночий образ як більш позитивний майже за всіма параметрами. Добровольці також пов’язували стать робота з його характером. Наприклад, медичним ботам приписували більшу здатність до унікального підходу виключно через те, що вони були в жіночому образі.

Автори дослідження кажуть, що масивне використання жіночого образу для роботів та чат-ботів може призвести до об’єктивізації жінок. Використання жіночої особистості для того, щоб зробити технологію більш людяною, просуває ідею того, що жінки є простими інструментами, призначеними для задоволення потреб їхніх власників, кажуть науковці.

Дослідники вважають одним із можливих рішень проблеми використання ботів нейтральної статі. Однак складність викликає голос таких роботів. Інженерам доведеться попрацювати, щоб зробити статево-нейтральний голос людяним, адже часто він звучить роботизовано.

Іншим шляхом вирішення проблеми дослідники називають рівномірне використання чоловічого і жіночого образів для штучного інтелекту та роботів.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися