Навколишні обчислення: хайп, який перетворюється на тренд

Словосполучення «навколишні обчислення» існує з 90-х років, але тоді воно було більше фантастичною мрією, ніж чимось реальним.

Коли ми говоримо, наприклад, про інтернет чи бездротовий зв’язок, на увазі маються певні технології, протоколи, стандарти та пристрої. Але у світі набирає масштабів нове явище – навколишні обчислення, які не є якоюсь технологією. Це культурний зсув, за яким можна простежити зміну життя простих людей, бізнесу тощо.

Словосполучення «навколишні обчислення» існує з 90-х років, але тоді воно було більше фантастичною мрією, ніж чимось реальним.

Сьогодні компанії у Кремнієвій долині вже активно починають використовувати це поки ще хайпове словосполучення «навколишні обчислення» (ambient calculations). Наприклад, один із розробників Android Енді Рубін при випуску свого смартфона Essential назвав її операційну систему Ambient OS. Samsung назвала операційну систему «розумного» дому «Project Ambience». У Microsoft розкрили плани з розробки фонового обчислювального пристрою, який зможе розпізнавати присутність користувача та відповідним чином реагувати. Новинка має з’явитися під брендом Surface та стати проміжною ланкою між комп’ютерами та смартфонами.

Як розуміти «навколишні обчислення»

З моменту революції персональних комп’ютерів люди працювали за певним девайсом. Вони сідали за стіл перед ним, брали його до рук тощо і виконували на ньому якісь дії. З роками комп’ютерів ставало все більше, збільшувалася кількість їхніх формфакторів, і люди виконували на них все ширше коло завдань, разом з виключно побутовими завданнями.

Головною особливістю традиційного використання комп’ютерів є необхідність когнітивної зміни. Адже речі виконувалися не в реальному світі, а у віртуальному в пам’яті машин.

Навколишні обчислення передбачають, що гаджети знаходяться постійно у фоновому режимі, і з ними не потрібно якимось чином спеціально взаємодіяти. Найбільш поширеним прикладом цього сьогодні є використання рухів для активації світла в кімнаті чи відкриття дверей. В автомобілях нині стає поширена система керування гучністю музики жестами в повітрі без необхідності торкатися спеціальних кнопок чи екранів.

Ще одним пристроєм навколишніх обчислень є «розумна» колонка, яка постійно слухає розмови та намагається відповідним чином реагувати. Для стороннього спостерігача взаємодія з такою колонкою виглядає, як розмова з кімнатою.

У підсумку

Можна підсумувати, що навколишні обчислення є комбінацією та еволюцією технологій голосового введення, розпізнавання мови, інтернету речей, жестів, носимих гаджетів, доповненої реальності та багатьох інших. Однак найголовніше в цьому – ефект, який створюється на користувачів. Вони можуть виконувати свої справи та завдання без необхідності спеціально відволікатися на різноманітні техногаджети для допомоги. З навколишніми обчисленнями цифровий світ існуватиме у фоні, постійно готовий до взаємодії.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я