Субота, 2 Березня, 2024

Невдахи і Hi-Tech: гаджети, які зазнали повного фіаско

Численні виробники намагаються задовольнити споживачів, запропонувати щось нове, революційне чи унікальне. Сучасні стартапи сповнені оптимізму, який іноді суперечить здоровому глузду. Багато хто діє сумнівними способами, які пасують хіба що ледачим студентам, котрі вирішують завдання методом підгонки розрахунків під відповідь. Але втілення ідеї, що здається такою привабливою на екрані, дуже часто виливається в труднощі, з якими інженери аж ніяк не можуть впоратися.

Насправді список високотехнологічних гаджетів, які привернули до себе неабияку увагу, але врешті-решт виявилися повним розчаруванням, надзвичайно довгий. Проте ми відібрали найбільш резонансні та показові приклади, що дають чітко зрозуміти: будь-яка інвестиція потребує скептичної і зваженої оцінки.

Штучні зябра Triton

Маска для підводного плавання, яка дозволяє фільтрувати кисень з води, пірнати на глибину до 4,5 метрів та перебувати під водою до 45 хвилин, – звучить як казка.

Triton_diving_mask
Так і сталося – ідея виявилась дійсно казковою. Критики швидко підрахували, що компактний прилад фізично не здатен прокачувати об’єм води, необхідний для отримання кисню у кількості, достатній для дихання під водою. Автори ідеї повернули гроші всім, хто скинувся, та перезапустили проект, додавши до конструкції два картриджі з рідким киснем. Однак зазначені зміни лише додали запитань, і компанія-розробник майже зникла з інформаційного поля. Triton мав з’явитися у продажі у 2016 році за ціною $300.

Лазерна бритва SKARP

Винахідник Морган Густавссон, який свого часу розробив метод фотоепіляції IPL (Intense Pulsed Light; інтенсивно пульсуюче світло), довго плекав ідею про те, що лазер можна пристосувати для гоління. Згодом ідея набула вигляду стартапу і сколихнула інтернет. Проект було розміщено на краудфандинговому майданчику Kickstarter, де за лічені дні він акумулював приблизно $3,5 мільйони замість необхідних $160 000.

lazer_razor_skarp
На ділі в бритві відсутній справжній лазер, роль леза мало виконувати тонке оптичне волокно, яке генерує інтенсивне світло, що відповідає певним параметрам. Тож труднощі виникли майже відразу: Густавссон не мав робочого прототипу, хоч це є однією з головних умов розміщення на Kickstarter. Тому кампанія була закрита, а майданчик повернув гроші легковірним людям.

Далі розробники продемонстрували, як працює бритва, але результат виявився незадовільним: за півтори хвилини прилад ледве впорався з десятком волосин. Винахідник запустив нову інвестиційну кампанію на платформі Indiegogo і залучив приблизно півмільйона доларів. Час спливав, а готовий робочий прототип усе не з’являвся. Пресі було запропоновано ознайомитись з роботою самого «леза», але це лише додало розчарувань: конструкції бракувало потужності, а світлове волокно виявилось дуже ненадійним і легко руйнувалось. Хоч Густавссон запевняв, що зазначені недоліки будуть відсутні у серійних зразках, однак перспективи в його проекту дуже і дуже примарні.

Дрон для селфі

Соцмережі дуже бурхливо відреагували на новину про крихітний квадрокоптер ZANO, який кружляє навколо власника, зависає в повітрі і передає фото та відео високої чіткості на смартфон. Воно і не дивно: така високотехнологічна забавка набагато цікавіша за дрючок для селфі. Доморощені фотографи серйозно розглядали дрона як додатковий функціональний інструмент для творчості.

zeno_drone
Але не так сталося, як гадалося. Серійна модель квадрокоптера ZANO виявилась повним розчаруванням. Дрон не вмів зависати в повітрі, летіти слідом за господарем. До того ж час у повітрі складав лише 5 хвилин, що було втричі менше обіцяного. Крім того, камера ZANO виявилась геть нікудишньою: знімки були нечіткі, розмиті, зображенням бракувало контрастності. Зрозуміло, що це був не той дрон, на якого так очікували любителі селфі. Через два місяці виробництво було припинене, а компанія-виробник ліквідована.

Алюмінієвий бампер для iPhone

Планувалось, що стильна рамка i+ Case, виготовлена з листу анодованого алюмінію, стане надійним захистом для смартфона iPhone 4s у випадку падіння. Зазвичай аксесуари для продукції надзвичайно популярні на краудфаундингових платформах, тож ідея i+ Case швиденько зібрала $85 000.

aluminum_iPhone_4_4S_case
На практиці алюмінієвий бампер повністю глушив сигнал, оскільки в моделі iPhone 4s було змінено розташування антени. Незважаючи на цілу купу скарг, розробники відмовились повертати гроші. Натомість усім невдоволеним покупцям була запропонована суттєва знижка на наступне покоління  i+ Case.

«Розумна» каблучка

Зародження «інтернету речей» супроводжувалось численними спекуляціями. Найбільш показовою є концепція Smarty Ring – елегантної обручки, справжньої багатофункціональної технологічної коштовності. Крихітний гаджет обіцяв все, на що здатні сучасні смарт-годинники: він мав відображати повідомлення, керувати музичним плеєром, давав можливість відповідати на дзвінки, спрощував пошук смартфона. Але прототипу не було, лише непристойно гарні концепт-арти.

Smarty_Ring
З точки зору скептиків результат був передбачуваний. Перший зразок, продемонстрований аж через рік, був важким і незграбним. Він не мав нічого спільного з обіцяною елегантною каблучкою. Ще через рік з’явився наступній зразок, який виявився набагато компактнішим, але нагадував важкий брутальний підшипник. Час плине, а «віз і досі там» – про масове виробництво гаджета не чути ані півслова.

Олексій Ліщук
Олексій Ліщук
IT-журналіст з давніх-давен. Володіє унікальним талантом знаходити чудові речі в китайських інтернет-магазинах.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися