Субота, 13 Липня, 2024

Оптичним приводам знайшли нове застосування: їх перетворюють на мікроскопи

Оптичні приводи, наприклад, CD, DVD, Blu-ray, сьогодні використовуються дуже рідко, оскільки флешки, SSD та HDD пропонують більше місця та менше клопоту. Тому ютубер знайшов нове застосування своєму оптичному приводу Blu-ray. Він перетворив його на скануючий лазерний мікроскоп.

Оптичні мікроскопи зазвичай досягають максимального збільшення від 500 до 1500 разів, після чого потрібно переключитися на скануючий мікроскоп, щоб отримати ще більше наближення. Вони мають певні функціональні компроміси, і вони недешеві, часто коштують десятки тисяч доларів. Але скануючий мікроскоп можна зробити, якщо перепрофілювати оптику старого приводу Blu-Ray.

У певному сенсі дисководи CD-ROM і Blu-Ray уже функціонують як мікроскопи, використовуючи лазери для зчитування мікроскопічних виїмок на поверхні диску. У випадку дисковода Blu-Ray ультраточний блакитний лазер із довжиною хвилі 405 нанометрів фокусується на поверхні диска, і коли це світло відбивається назад до оптичного приводу датчик визначає одиницю чи нуль.

Але датчики в оптичному блоці можуть фактично вимірювати ширший діапазон інтенсивності світла — не лише ввімкнене чи вимкнене. Це полегшує можливості виправлення помилок дисковода Blu-Ray і дозволяє перепрофілювати апаратне забезпечення для інших цілей.

Блогер Doctor Volt перепрофілював дисковод Blu-Ray, який зараз легко знайти буквально за копійки, щоб створити простий скануючий лазерний мікроскоп. Для цього він виготовив кілька спеціально розроблених і виготовлених пластикових деталей, щоб створити скануючу платформу для зразка, який міг рухатися вперед-назад в одному напрямку, тоді як сам лазер рухався вперед-назад в іншому.

На відміну від оптичного мікроскопа, де відразу відображається весь об’єкт, скануючий лазерний мікроскоп виконує вимірювання інтенсивності світла з кроком, переміщаючись по об’єкту в сітці та збираючи збільшене зображення піксель за пікселем.

У цьому випадку, враховуючи обмеження шпинделя дисковода Blu-Ray, який переміщує зразок, зображення збирається з 16 129 вимірювань (сітка 127×127), а потім масштабується до зображення 512×512.

Інтерфейс користувача виконаний на основі браузера та коду на Java. Він дозволяє налаштовувати фокус і швидкість сканування мікроскопа, але на найповільнішій швидкості результати виходять напрочуд хорошими та впізнаваними. Звичайно, результат не можна порівняти з тим, що можна отримати від лабораторного обладнання, яке коштує десятки тисяч доларів, але для переробленого приводу Blu-Ray, який ви можете придбати менше ніж за 20 доларів, це хороші результати.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися