Неділя, 14 Квітня, 2024

Революція Спектруму: як ZX змінив світ

Комп’ютери ZX Spectrum стали однією з причин появи цілого покоління програмістів у 80-х роках, коли ця машина та її клони стали бестселерами у багатьох країнах світу, із СРСР включно. Вони проклали дорогу домашнім ПК та показали широкій публіці, що таке цифровий світ та цифрові розваги.

Свого часу творець ZX британець Клайв Сінклер передбачив, що програмне забезпечення, яке працює на кремнієвих чіпах приречене завершити довгу монополію біологічних організмів на звання найінтелектуальніших істот. Тоді це могло здаватися дивним, проте сьогодні фізики дедалі більше турбуються про це, адже штучний інтелект може завершити існування людства.

«Як тільки ви починаєте робити машини, що конкурують з людьми та перевершують їх у розумі, нам буде дуже складно вижити, – каже Сінклер. – Я погоджуюсь з хвилюванням науковців. Я не думаю, що це погана річ, вона невідворотна. Будуть ті, хто намагатиметься це зупинити, але їм не вдасться. Кришка ящику Пандори починає відчинятися».

Причина такого розвитку подій, за його словами, полягає в тому, що ми не використовуємо на повну потенціал комп’ютерів. «Я думаю, прогрес не такий швидкий, – говорить він. – Погляньте, що можуть робити машини. Вони виконують не набагато більше, ніж десятки років тому».

Комп’ютери дешевше

Поки вчені передбачають людству смерть від комп’ютерів, багато хто вже десятки разів переживав її. Користувачі втрачали одне життя за іншим у таких іграх, як Atic Atac, Jet Set Willy та Manic Miner, які були популярними на платформі Spectrum.

Доступність цих комп’ютерів була настільки великою, що у 1982 році Сінклер навіть сказав, що його машина перевершить платформу IBM PC та стане домінуючою у сфері домашніх ПК. «Домашні комп’ютери були відносно новою річчю, але вони були надзвичайно дорогими, – згадує він. – Ми змогли значно знизити ціну на них – до ?100. Для цього нам довелося впровадити велику кількість інновацій: нова архітектура, нові програми, майже все було новим».

На час випуску Spectrum Сінклер вже мав успішні моделі ZX80 та ZX81. Але саме перший став справжнім феноменом. Оригінальні моделі Spectrum мали лише 16 кілобайтів оперативної пам’яті та завантажували програми з аудіокасет по п’ять хвилин. Але вони змінювали цілі життя.

«До появи продуктів від Сінклера домашні комп’ютери були переважно наборами запчастин з парою світлодіодів та клавіатурою, – розповідає розробник ігор Майк Талбот. – Серія ZX вивела комп’ютери з лабораторій та зробила їх компактним компаньйоном вдома та в навчанні.

Надзвичайної популярності Spectrum досяг завдяки своїй гнучності, адже його можна було запрограмувати робити те, що хочеться. «Ключ був у можливості програмувати, – розповідає Талбот. – Комп’ютери раптово запропонували низку можливостей, які були обмежені лише власною фантазією та здатністю розуміти технічні деталі. Це був поворотний момент для великої кількості людей, який на десятиліття вперед дав поштовх стартапам».

Комп’ютерна плоть

Незважаючи на високу популярність, ці комп’ютери мали свої недоліки. Їхня графічна система страждала від змішування кольорів – коли два об’єкти стикалися, колір на екрані збивався. Їх також часто критикували за гумові клавіші, які багатьом нагадували людську плоть.

«Вони були незвичними, – згадує Сінклер. – Кнопки виготовлялися з одного шматка гуми. Це було дуже ефективно з економічної точки зору, але дещо дивно. В будь-якому випадку, покупці на це не зважали».

Переродження Spectrum

З моменту появи ZX у 1982 році комп’ютери отримували лише косметичні поліпшення, наприклад, у 1986 році до них додали вбудований зчитувач аудіокасет та дискет. Однак суттєвих змін апаратної платформи не було, і в 1992 році її розвиток зупинили.

Сам Сінклер тепер каже, що у Spectrum не було жодного шансу стати монополістом та перемогти найближчого конкурента IBM PC. «Дизайн їхніх комп’ютерів був жахливим порівняно з нашими стандартами, – каже він. – Але через те, що це була IBM, вони стали стандартом. У IBM була сильна позиція, я не думаю, що ми змогли б її перемогти».

Хоча розвиток Spectrum зупинився, закладені в ньому ідеї не пропали. Сінклер почав розроблювати інші комп’ютери, щоб популяризувати ідею лаптопів. Першою моделлю став Z88, яка не стала успішно.

Spectrum міг робити багато речей, але його купували переважно для ігор

Повернення Spectrum ознаменував випуск Spectrum Vega, гроші на який Сінклер збирав за допомогою краудфандингу. Це була бюджетна машина, яка мала на борту сотні оригінальних ігор для ZX. Вона не мала клавіатури, і тому не підходила для програмування, а була лише ігровим пристроєм.

За матеріалами: BBC

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися