Samsung офіційно визнала, що OLED вигоряють

Деградація світлового потоку на 50% при 22 градусах Цельсія для світлодіодів різного типу займає приблизно 20-50 годин неперервної роботи

Виробники намагаються не афішувати обмеженість ресурсу екранів OLED. Цей тип дисплеїв вигоряє із часом – статичні елементи інтерфейсу залишаються видимими назавжди. У Samsung випустили рекламу, в якій хвалять новий тип дисплеїв QLED і кажуть, що він не вигоряє, як OLED/AMOLED.

Новий рекламний ролик є не просто маркетинговим засобом, а й дозволяє перевірити на вигоряння екран, на якому його дивляться. Для цього на 20-й секунді у відео вставили однотонне полотно, на якому легко помітити ділянки з фоновими слідами елементів інтерфейсу чи плямами вигоряння.

OLED розшифровується як Organic Light Emitting Diode, що натякає на принцип його роботи. Подібний дисплей є масивом мікроскопічних кольорових світлодіодів. Керуючи окремими світлодіодами, можна досягати бажаного зображення.

З точки зору виробників, екрани OLED кращі: вони дають спотворені, але приємніші кольори. Темний фон дозволяє значно заощаджувати енергію, що дає більший час автономної роботи. Світлодіоди також можна розміщувати на гнучкій основі, що дозволяє створювати дисплеї різної форми.

Недоліком OLED є їхня висока чутливість до температури та параметрів живлення, оскільки джерелом світла в них є органічні молекули. Щоб отримати яскраву картинку, таким світлодіодам доводиться працювати в інтенсивному режимі. Це призводить до локального перегріву та деградації світлодіодів – вони починають світитися не так яскраво.

За дослідженнями науковців бразильського Університету Санта-Круз, деградація світлового потоку на 50% при 22 градусах Цельсія для світлодіодів різного типу займає приблизно 20-50 годин неперервної роботи при струмові 62,5 мA/см2.

У смартфонах певні регіони – екранні кнопки, інформаційна панель, індикатор рівня сигналу антени та батареї – відображаються постійно та не змінюють свого місцеположення. Залучені для їхнього відображення світлодіоди швидко зношуються та втрачають яскравість. Це проявляється у вигляді фантомних зображень – тьмяний слід кнопок та індикаторів буде видно постійно.

Вирішити вигоряння можна єдиним способом – не вмикати дисплей. А відкласти появу фантомних зображень можна, знизивши загальну яскравість дисплея та прибравши постійні елементи. Наприклад, Google у Pixel 2 випустила патч, з яким навігаційні кнопки почали приховуватися з екрана. Apple рекомендує власникам iPhone не залишати на тривалий час статичне зображення, встановити мінімальний час активної роботи, а також зменшити яскравість.

Компанія Universal Display презентувала спосіб суттєвого збільшення ресурсу цього типу екранів та зменшення енергоспоживання на 33%. Інженери пропонують використовувати матрицю AMOLED не з трьох, як зазвичай, а з чотирьох субпікселів. У новій структурі до стандартних елементів червоного, синього і зеленого кольору додали ще й блакитний елемент. Ресурс збільшується завдяки тому, що синій світлодіод може працювати з меншою інтенсивністю, а також внаслідок підвищеного терміну служби блакитного світлодіода. Уперше розробку Universal Display показали ще у 2010 році, але індустрія зацікавилася нею лише зараз, коли її знову показали на виставці OLED Korea 2019.

До речі, ноутбуки та монітори також будуть вигоряти: аналітики DigiTimes прогнозують перехід на технологію OLED. Сьогодні ці сегменти використовують технологію рідкокристалічних екранів LCD.