Що 3G-інтернет змінить в Україні

Іноземні інвестори, коли мова заходить про Україну, завжди говорять, що наша країна перспективна для бізнесу, але її розвитку заважає технологічна відсталість. Насамперед мова йде про інфраструктуру, важливою частиною якої є не тільки дороги, порти і залізнична мережа, але і зв’язок, без чого сучасний бізнес не працює.

Виходом може стати впровадження 3G-технології, яку через кілька місяців обіцяють запустити три ключових мобільних оператори. Олена Мініч, радник міністра економіки, каже, що вже на старті проекту економіка виграла: держава заробила гроші на продажу ліцензій, а в модернізацію мереж підуть мільярдні інвестиції. Тільки до кінця 2015 року будівництво та обслуговування 3G-мереж потягне за собою створення додаткових 5-6 тис. робочих місць. Що ще змінить новий вид зв’язку? «Весті» дали відповідь з допомогою телеком-експертів.

ІТ-сервіси і ринок – на мільярд

Віце-президент асоціації «ІТ-Україна» Юрій Сивицький вважає, що швидкий мобільний інтернет приведе до розвитку ІТ-ринку. «Мобільні програми, електронні платежі – цей сегмент ринку отримає новий поштовх. Зараз у ньому працює близько 20 тис. приватних підприємців. Якщо кожен з них інвестує в розвиток близько $1 тис., на ринку відразу ж з’явиться не менше $20 млн. «Це дуже приблизний підрахунок. Грошей буде набагато більше. Мої закордонні партнери вже готові інвестувати в сервіси, засновані на 3G, близько $300-500 тис. (на один проект)», – говорить експерт. Це і відеосервіси, і віддалені медконсультації, і юрпослуги, і туристичні програми, і реклама – список величезний. У середньостроковій перспективі відкривається ринок обсягом близько $1 млрд на рік. А розвиток сервісів завжди приводить до зростання продажів мережевого обладнання (сервери, модеми тощо).

Швидкий бізнес і робота з дому

Олена Мініч вважає, що 3G створить додаткові можливості для бізнесу. Насамперед це стосується мобільності працівників, які зможуть отримати доступ до систем автоматизації бізнесу (ERP, CRM і т. д.) з будь-якої точки. Наприклад, дані про клієнта можна вносити відразу після зустрічі (щоб з ними відразу могли працювати його колеги), а не їхати для цього в офіс, а важливу інформацію (наприклад, технічну) можна буде передати як відеофайл. Тобто прискоряться ділові процеси, спростяться внутрішні і зовнішні комунікації. Це вкрай важливо в транспортній галузі, сільському господарстві та на виробництві.

Другий плюс – можливість повністю віддаленої роботи (наприклад, можна працювати навіть з намету в лісі). Так можна частково знизити проблему трудової міграції молоді. Юрій Сивицький каже, що в США часто секретар компанії і її офіс знаходяться в різних штатах.

Поширення «розумних речей»

За словами голови «Київстару» Петра Чернишова, 70% абонентів мобільного зв’язку в Україні досі користуються простими телефонними апаратами. Справа не в тому, що смартфони дорогі (ціни стартують від 1000 грн), а в тому, що без високошвидкісного інтернету велика частина їхніх функцій не має особливого сенсу.

З появою 3G експерт прогнозує збільшення продажів смартфонів та планшетів, а також інших «розумних речей» (підключених до інтернету): годинників, фітнес-браслетів і навіть «розумного» одягу. Тобто, Україна разом з усім світом буде переходити на M2M-технологію (маркетингова назва Internet of Things або «інтернет речей»), згідно з якою всі пристрої, гаджети, авто, побутова техніка, які нас оточують, будуть взаємодіяти один з одним для більшої ефективності. Наприклад, кожна квартира з часом ставатиме «розумною» – вмикати/вимикати прилади можна буде віддалено з метою енергозбереження або зручності.

Онлайн-торгівля і маркетинг

Засновник сервісу Prom.ua Микола Палієнко вважає, що поява зв’язку 3G збільшить прибуток інтернет-магазинів. За його словами, сьогодні в інтернет-магазинах, які мають мобільну версію сайту, конверсія (відношення покупців до загальної кількості відвідувачів) втричі вища. Поява 3G посилить частоту користування інтернетом і підвищить відсоток замовлень, зроблених з мобільного телефона. Наприклад, у I кварталі 2015 року (порівняно з I кварталом 2014 року) мобільний трафік зріс з 10,6% до 19,2%, але при цьому трафік з традиційних ПК зменшився з 89,4% до 80,8%. В основному покупці приходять в інтернет-магазини зі смартфонів, причому більшість таких покупців – жінки (60%).

Розвиток інтернет-магазинів у свою чергу приводить до зростання транспортно-логістичних послуг і міжрегіональної торгівлі. Якщо раніше у покупця в регіонах вибір товарів був обмежений, то з розвитком 3G і служб доставки навіть у селі (інтернет по проводах до цього часу в більшості з них є великою проблемою) можна буде вибрати потрібний товар, замовити і отримати його на наступний день.

Плюс швидкий інтернет докорінно змінить маркетинг. Наприклад, за словами директора сервісу інтернет-розсилок Smsprom Андрія Пептюка, в Україні досі зростала кількість відправлених SMS-повідомлень, тоді як у всьому світі вона падає. З настанням ери 3G компанії будуть відмовлятися від рекламних SMS-розсилок (за кожне повідомлення вони платять операторам 14-20 коп.), а перейдуть у безплатні інтернет-додатки. До того ж за їхнє використання (перегляд рекламних повідомлень) користувачам будуть платити гроші.

Електронні банки і держпослуги

На думку аналітика UniCredit Bank Андрія Приходька, 3G-інтернет дасть можливість банкам активніше надавати сервіси мобільних платежів. Так, зараз поширені випадки, коли покупець не може розплатитися карткою в магазині (особливо в невеликих павільйонах), тому що у касира перестав працювати платіжний термінал, і головною причиною таких помилок є саме низька швидкість інтернету. Як тільки ця проблема буде вирішена, банки почнуть заробляти на мобільних POS-терміналах, які будуть у всіх магазинах, службах доставки і навіть ринках (відразу ж вирішується і давня проблема з відсутністю касових апаратів).

Заразом, на думку Андрія Пептюка, зросте і безпека транзакцій (випадків шахрайства з платіжними картками зараз багато). Замість нинішньої ідентифікації клієнта за допомогою SMS-повідомлень (сім-картку можна скопіювати) будуть використовувати захищені банківські програми (для їхньої роботи потрібно, щоб у покупця був смартфон, підключений до швидкого інтернету). Додамо, що обкатана банками технологія ідентифікації важлива і для «електронного уряду», тоді будь-яку адмінпослугу можна буде отримати через інтернет.

Терміни: 3G буде восени, але не скрізь

Директор МТС з контролю Олег Проживальський каже, що в містах-мільйонниках зв’язок нового покоління запрацює вже восени, а в усіх облцентрах – у кінці 2016 року. Обладнання і технологія компанії вже проходять випробування в харківському метрополітені: тільки за перший день послугами 3G скористалася тисяча пасажирів, завантаживши даних на 230 ГБ на швидкості від 6 до 31 Мбіт/с.

Незалежний експерт з телекомунікацій Стас Юрасов каже, що рівень готовності у всіх операторів приблизно однаковий. Але в кожного є свої складності: «МТС багато витрачала на модернізацію мереж в останні роки. У половині регіонів вони повністю поміняли обладнання – включити 3G недовго, але все залежить від дозвільних документів».

Гаджет для 3G повинен підтримувати WCDMA

При купівлі смартфона врахуйте, що для роботи в українських 3G-мережах він повинен підтримувати технологію WCDMA 2100: переконайтеся, що на коробці і в інструкції написано UMTS/HSDPA/HSUPA (850/900/1900/2100 МГц).

Впровадження 4G обіцяють розпочати вже в 2016 році

Глава Нацкомісії з регулювання зв’язку та інформатизації Олександр Животовський заявив, що відомство вже опрацьовує способи переходу на наступний техностандарт – 4G (реальна швидкість, яку можна буде очікувати, – 25 Мбіт/с). Для цього потрібно вирішити питання перерозподілу частот (зараз 50% частотного ресурсу – у користуванні однієї компанії), внести ряд змін до законів і звільнити спектр частот в 1800 МГц. Перші кроки будуть зроблені в 2016-му, а перейти на 4G реально з 2020 р. До цього часу оператори вже відіб’ють інвестиції в 3G.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я