Що треба знати про патентування

Як захистити інтелектуальну власність? Що треба зробити, щоб отримати патент на власну розробку? Чи важко це і чи потрібно взагалі? Усі ці питання обговорювалися на відкритому воркшопі, який відбувся за підтримки NDI Foundation та «МТС Україна» в рамках форуму «Наука. Бізнес. Інновації».

«В Україні часто буває, що винахідники не отримують за свої розробки належного роялті. Зокрема, і через те, що не знають, як захистити свою інтелектуальну власність», – зазначила президент NDI Foundation Ольга Крупська.

Дві протилежні точки зору на патентування озвучили експерти Петро Боровик та Дмитро Гадомський. Обидва фахівці розказували, як, на їхню думку, краще заробити на власних розробках.

Як отримати права на об’єкти патентного права та користуватися ними, а також що для цього потрібно, розповів Петро Боровик, експерт з інтелектуальної власності та патентування Risk Reduction Foundation. Фахівець не став заглиблюватися в юридичні тонкощі, а розповів присутнім про патентне право доступною мовою.

Авторські публікації не дають права на винахід. Однією з поширених помилок є думка, що публікація в ЗМІ або випуск книги надає автору розробки якісь права на неї. Це не так. Якщо ви опублікували будь-де інформацію про свій винахід (прилад, програму та будь-що), то ви отримуєте права тільки на цю саму публікацію. Тобто ви можете заборонити людям розповсюджувати даний матеріал без вашої згоди, але прочитати про ваш винахід та відтворити його може будь-хто, і це цілком законно.

«Наприклад, ви придумали новий спосіб зв’язку і пристрій, у якому цю новітню технологію реалізовано. Ви можете зробити публікацію… написати статтю, в якій ви все це дуже детально розписали і розкрили – у вас виникли авторські права на цю статтю, – розповів пан Боровик. – Ці права полягають у тому, що ви можете заборонити іншим без вашого дозволу робити примірники або розповсюджувати цей матеріал. Але у вас немає права будь-кому заборонити ці знання, які ви створили в процесі розробки та виклали в цій брошурі, використовувати. Тобто я можу прочитати вашу статтю, зробити на її основі цей пристрій і розпочати бізнес з його продажу».

Знання належать людству. Далі ми розкажемо про те, як отримати патент і що для цього потрібно. Але перед цим потрібно усвідомити ще один важливий момент. Наявність патенту самого по собі не надає ексклюзивного права власності на винахід. Патент захищає лише комерційні права автора, тобто його можливість отримання прибутку з власної розробки. А сама технологія може бути використана іншими людьми для розвитку науки.

«Якщо ви винайшли принципово новий спосіб передачі інформації та створили на його основі прилад, розробка не належатиме вам особисто. Ви не можете заборонити комусь користуватись цими знаннями або робити нові відкриття на їхній основі. Адже знання є надбанням всього людства, і ваш винахід не буде винятком. Але як автор ви можете захистити свою розробку патентом. Тоді заробляти на ній ніхто, окрім вас, не зможе. Або ж ви отримаєте відповідну винагороду від сторонніх осіб чи компаній за використання технології», – розповів Петро Боровик.

Патент діє тільки в тій країні, в якій він оформлений. Патент, оформлений в Україні, буде діяти лише на її території. Це означає, що, наприклад, людина в Польщі може подивитися українську патентну базу, знайти ваш винахід і налагодити випуск продукції в Польщі. Можливо, це не зовсім етично, але цілком законно. (До речі, під час форуму одна зі слухачок розповіла, що в минулому працювала у фірмі, яка шукала корисні винаходи в російській патентній базі, потім патентувала їх в Україні і налаштовувала тут випуск продукції.)

І ще одна важлива річ. Немає міжнародних патентів або патентів регіональних. Навіть у Європейському Союзі. Потрібно реєструвати патенти в кожній країні окремо.

«Не варто забувати і про те, що патенти захищають інтелектуальну власність лише в тих країнах, де вони оформлені. Тобто якщо ви оформили патент в США, то на американському ринку вашу технологію у своїй продукції ніхто не зможе використовувати без вашої згоди. Те саме стосується продажу подібних до вашого пристроїв. А от в інших країнах, якщо ви не оформили там патенти, таких обмежень не буде, і виробники зможуть вільно використовувати та продавати вашу розробку», – каже пан Боровик.

Петро Боровик розповідає про тонкощі подання патентних заявок

Як зареєструвати і скільки коштує патент. З доповіді пана Боровика випливає простий висновок: для реєстрації патенту потрібно звертатися до професіоналів. По-перше, зареєстрованим може бути тільки унікальний винахід, тобто така річ, якої до цього часу не було зареєстровано. Для того щоб визначити, чи є ваш винахід унікальним, потрібно зробити пошук у патентній базі та отримати висновок патентного відомства про його унікальність. Ця процедура коштує грошей. Наприклад, міжнародний пошук у Європейському патентному бюро коштує близько 1800 євро. Це мінімум.

По-друге, потрібно грамотно оформити патентну заявку. За словами Петра Боровика, лише 55-60% поданих заявок закінчуються здобуттям патенту.

І, нарешті, отримання самого патенту коштує тисячі доларів. Наприклад, щоб отримати патент у США, доведеться заплатити $3-$5 тис. і більше, а процедура може зайняти до року.

«З моменту подання патентної заявки в Україні або іншій державі ви маєте 12 місяців для подання заявки в усіх 145 країнах, які підписали Бернську конвенцію. Цього часу дуже мало, тому існує процедура міжнародного патентування. Ви берете заявку, перекладаєте її і подаєте в міжнародне патентне бюро. Це збільшує термін можливого патентування з 12 до 30 місяців. Сам же патент у конкретній країні отримується на основі цієї заявки. Це дуже важливо, адже за цей час ви можете знайти інвестора на свій проект і вирішити, чи треба патентуватися в тих чи інших країнах, – зазначив Петро Боровик. – Така процедура дуже зручна, і зараз нею користується переважна більшість заявників».

У процедурі патентування є багато підводних каменів. Існує процедура заперечення, коли патент можуть оскаржити представники третіх сторін (наприклад, конкуренти, які не бажають виходу вашої продукції на ринок), мовляв, розробка не нова. І буває, що вже схвалені до видання патенти через це скасовують.

А чи потрібен патент взагалі? Альтернативна точка зору

Дмитро Гадомський, фахівець адвокатського об’єднання «Юскутум», вважає, що не завжди потрібно отримувати патент. Треба зауважити, що у своїй доповіді пан Гадомський наводив приклади здебільшого з ІТ-сфери.

За його словами, часто молоді розробники замість того, щоб розвивати свій продукт, витрачають сили та ресурси на патентування. «Якщо у вас є гарна ідея, але ресурси обмежені, не витрачайте їх на патентування. Набагато розумніше вкласти кошти у створення робочого прототипу», – вважає Дмитро Гадомський.

Дмитро Гадомський пояснює, що обмежені ресурси краще спрямовувати на розробку, а не патентування

«З таким прототипом ви можете спокійно йти до інвесторів. І вони вас вислухають набагато охочіше, ніж коли ви розповідатимете про власну розробку на словах і казатимете, що вона патентується. Якщо інвестор оцінить те, що ви йому показали, вам набагато легше буде отримати від нього кошти. А коли прийде час захиститися патентом, інвестор сам вкаже на це та допоможе в патентуванні», – сказав Дмитро Гадомський.

Він навів цікаві приклади. Месенджер Skype має близько 50-ти патентів (запатентованих технологій). Він був проданий за $8,5 млрд. Водночас Instagram був проданий за $1 млрд і не має жодного патенту. Тобто в ІТ-сфері не зажди важливо мати патенти.

На думку пана Гадомського, у ситуації, коли у вас брак коштів і часу, краще випустити продукт. Якщо ви придумали цікавий пристрій, скажімо, для iPhone (інноваційний спалах тощо), то, можливо, краще налагодити його випуск і заробляти на цьому гроші. А якщо до вас звернеться компанія Apple з претензією, то завжди можна запропонувати їм купити вашу компанію. «Загалом така ситуація – краще, що може статися з вашим стартапом», – зазначив Дмитро Гадомський.

Висновки. Із доповідей фахівців можна зробити такі висновки. Якщо ви вирішили запатентувати свій винахід з ціллю подальшого заробітку грошей на ньому – зверніться до професіоналів патентної справи. У більшості випадків для запуску бізнесу вам потрібен інвестор. Інвестору для початку вистачить висновку про унікальність вашої розробки. Надалі вже разом з інвестором ви визначите, в яких країнах вам краще патентувати винахід.

Але спершу подумайте, чи потрібен вам патент взагалі. Якщо ви розробили, наприклад, цікавий інтернет-сервіс, то, можливо, краще вкласти гроші в його розробку, а питання патентування відкласти на потім.