Штучний інтелект дописав «Десяту симфонію» Бетховена

Роботу над «Десятою симфонією» Бетховен розпочав паралельно з написанням «Дев’ятої симфонії»

Фанати класичної музики зможуть почути, як звучить «Десята симфонія», яку Бетховен не встиг завершити. Музичний твір дописав штучний інтелект. Свою роботу музиканти та програмісти хочуть закінчити до 250-го дня народження композитора, який будуть відзначати наступного року.

Роботу над «Десятою симфонією» Бетховен розпочав паралельно з написанням «Дев’ятої симфонії». Остання відома багатьом за твором «Ода радості». Однак композитор швидко полишив роботу над «Десятою симфонією», залишивши тільки кілька нот у своїх чернетках.

Голова архіву Beethoven House (знаходиться у Бонні – рідному місті композитора) Крістін Сігерт каже, що Бетховен погодив би залучення штучного інтелекту. Адже композитор сам був інноватором свого часу. У його композиціях, наприклад, використовується пангармонікон – тип органу, який відтворює звуки вітру та ударних інструментів. Сігерт каже, що новітня «Десята симфонія» не вплине на спадщину Бетховена, адже її не будуть вважати такою.

Британський композитор Баррі Купер, який у 1988 році пробував дописати «Десяту симфонію», сумнівається, що результат можна вважати гарним. «Я слухав короткий уривок твору. Він навіть близько не звучав, як переконлива реконструкція запланованого Бетховеном, – каже він. – Однак є простір для поліпшення».

Аналогічні експериментальні спроби дописати твори класичних композиторів зі штучним інтелектом виявилися досить поганими. Представлену раніше цього року версію восьмої симфонії Шуберта критики називали саундтреком до американського фільму, а не роботою австрійського композитора класичної музики.

Почути фінальний результат «Десятої симфонії» можна буде 28 квітня у Бонні, де її виконає оркестр. Але безпосередньо святкування 250-го ювілею Бетховена почнеться 16 грудня – це ймовірна дата його народження.

У Німеччині Бетховена люблять так сильно, що владна коаліція підписала у 2013 році угоду про зобов’язання відсвяткувати ювілей композитора.