Штучний інтелект зробив прорив у психіатрії: проблеми можна визначати раніше та якісніше, ніж уміють люди-психіатри

Коли штучний інтелект бачить ознаки, професіональним психіатрам ще здається, що проблем немає

Робота трьох науковців може стати проривом у психіатрії. Учені Медичної школи Гарварда, Медичної школи Еморі та кафедри психології Університету Еморі навчили штучний інтелект розпізнавати дуже ранні ознаки психічних розладів. Коли штучний інтелект бачить ці ознаки, професіональним психіатрам ще здається, що проблем немає.

Для навчання свого алгоритму вчені два роки спостерігали за добровольцями, значна частина яких у подальшому проявила нервовий зрив та психічний розлад.

Результати роботи штучного інтелекту виявилися дуже великонадійними: він не лише визначав проблеми з психікою точніше, ніж люди, а й також відкрив новий індикатор психічного зриву. Цей індикатор – слухові галюцинації – дозволяє визначати майбутні проблеми з психікою на ранніх стадіях. Сьогодні лікарі дізнаються про наявність слухових галюцинацій надто пізно, щоб цей індикатор був практично корисним.

Основою для роботи алгоритму та психіатрів є визначення семантичної щільності мовлення. У пацієнтів з нервовим зривом, що насувається, семантична щільність знижується. Для визначення базового рівня семантичної щільності дослідники проаналізували 30 тисяч постів на форумі Reddit.

Іншою складністю є визначення наявності слухових галюцинацій. Оскільки людина може сама не усвідомлювати про зміни свого психічного стану, її даремно запитувати про голоси в голові. Алгоритм аналізує мовлення людини і визначає приховані шаблони, які вказують на наявність звукових галюцинацій у її голові. Наприклад, люди на шляху до психічного розладу частіше вживають слова, які асоціюються зі звуками та шумами.

Точність розпізнавання перспективних пацієнтів психлікарні в алгоритму складає 93%. Професіональні психіатри, які використовують найсучасніші когнітивні тести, інтерв’ю та аналізи, демонструють лише 80%.