Вівторок, 18 Червня, 2024

Смартфони призвели до буму необанків, їхня кількість продовжує зростати

Уже сьогодні у світі працює майже 300 так званих необанків, половина з яких сконцентрована в Європі. До них приєднуються нові гравці, особливо в Латинській Америці, Африці та Близькому Сході. Бум необанків живить потік готівки від інвесторів, які лише протягом нинішнього року інвестували $2 млрд. Користувачі також оцінили пропозиції необанків і масово приєднуються до них.

Необанками називають фінансові організації, які мають додаток, що пропонує роздрібні банківські послуги (кредитні, дебітні картки тощо), запущені після 2010 року та орієнтуються на смартфони. Визначення не торкається регуляторного статусу, хоча лише невелика частина необанків має банківські ліцензії.

За даними аналітиків PitchBook, до 2024 року у світі нараховуватиметься 145 млн клієнтів необанків у Північній Америці та Європі.

Кількість необанків у 2017 році становила близько 100 організацій. Нині їх близько 300 у світі. Тобто новий необанк запускався кожні п’ять днів. Лише у 2019 році запрацювало 70 необанків, за даними Exton.

Найбільшим необанком є американський Chime, капіталізація якого оцінюється в $14,5 млрд. За кількістю користувачів топовим є бразильський Nubank, який має аудиторію 30 млн юзерів. Найбільше інвестицій залучив південнокорейський Kakao Bank ($2,5 млрд). Він також може стати першим необанком, який пройде IPO.

Майже всі необанки працюють локально. Лише 43 такі організації (17%) працюють у кількох країнах. Лідером є Revolut, який працює у понад 30 країнах.

Основна фінансова модель необанків базується на трьох елементах: комісіях за транзакції, преміум-підписка та комісії за сторонні послуги. Для збільшення прибутків вони також починають експериментувати B2B, пропонуючи банківські послуги як сервіс, шлюзи для оплат тощо.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися