Спадщина Стівена Гокінга

Основна галузь досліджень Гокінга – космологія і квантова гравітація.

Сьогодні, 14 березня 2018 року, у віці 76 років помер Стівен Гокінг, фізик і автор книги «Найкоротша історія часу». Що ми знаємо про цю людину?

Гокінг народився 8 січня 1942 року в Оксфорді. Його батько працював медичним дослідником, а мати – секретаркою в цьому ж дослідницькому інституті. Гокінг мав двох молодших сестер Філіппу та Мері, а також всиновленого брата Едварда.

Стівен Гокінг

Навчання

До школи Гокінг пішов у Лондоні, і пізніше він звинувачував її «прогресивні» методи в тому, що він тоді не зміг навчитися читати та писати. Школяра хотіли перевести до більш престижної школи Вестмінстера, але в день екзаменів той захворів і залишився в старій школі. Зате він зберіг своїх друзів, з якими продовжив гратися. У 1958 році з допомогою вчителя математики Дікрана Тахти вони побудували комп’ютер зі старих годинників, телефонів та інших деталей.

Хоча в школі Гокінга називали «Ейнштейном», він не показував високої академічної успішності. За прикладом Тахти він вирішив вивчати математику. Але в Оксфорді, куди він планував поступати, у той час було неможливо читати математику, тому Гокінг вирішив вчити фізику та хімію.

Стівен Гокінг у мллодому віці

У випускних класах Гокінг хвалився, що навчання дається йому дуже легко. Він підрахував, що за три роки в Оксфорді він вчився лише тисячу годин. Через це фінальні екзамени стали для нього проблемою, тому він вирішив відповідати лише на питання теоретичної фізики і пропускати ті, які потребують знання фактів.

Учителі бачили Гокінга лінивим та важким учнем. Це дозволило йому вмовити їх поставити вищий бал, аби він полишив Оксфорд на користь Університету Кембриджа. «Якщо ви поставите мені перший клас, як піду а Кембридж. Якщо я отримаю другий клас, я залишуся в Оксфорді. Тому я очікую, що ви поставите мені перший клас», – сказав Гокінг на своєму екзамені. Так Гокінг опинився в Університеті Кембриджа та почав вивчати космологію.

Хвороба

Ще в університеті Гокінг помітив, що стає дедалі більш незграбним. Він падав зі сходинок, йому було важко займатися греблею, його мовлення спотворилося.

У віці 21 року (1963) Гокінгу поставили рідкісну хворобу нейронів, які відповідають за рух, і лікарі прогнозували йому до двох років. Наприкінці 60-х його стан погіршувався, він регулярно відміняв свої лекції. Він також втратив можливість писати.

До кінця 1970-х його стан погіршився настільки, що Гокінга розуміли лише члени його сім’ї та найближчі друзі. Вони виступали перекладачами його спотвореної мови при розмовах з іншими.

Хвороба Стівене Гокінга

Стан Гокінга значно ускладнила пневмонія, яку він підхопив під час візиту в європейський центр ядерних досліджень (CERN) на кордоні з Францією та Швейцарією в середині 1985 року. Під час трахеотомії Гокінг втратив залишки своєї мови.

Для комунікації Гокінг спершу використовував свої брови, якими він вибирав літери на дошці. Але в 1986 році він отримав комп’ютерну програму Equalizer, створену Вальтером Волтозом, який був директором Words Plus. Із цією утилітою Гокінгу потрібно було натискати перемикач, щоб вибирати фрази, слова та літери з бази у 2500-3000 записів.

Спершу Equalizer працювала на десктопному ПК, але батько другої дружини Гокінга, який був комп’ютерним інженером, адаптував програму до портативного комп’ютера, який можна було розмістити на інвалідному візку. «Я можу спілкуватися краще, ніж навіть до втрати свого голосу», – прокоментував Гокінг.

З новою технологією він міг вимовляти до 15 слів на хвилину. Лекції він готував завчасно і відправляв їх шматками на синтезатор мови.

Останні дні Стівена Гокінга

Стан Гокінга погіршувався, і у 2005 році він уже не міг рухати рукою. Комунікаційний пристрій довелося контролювати рухами щік, через що швидкість знизилася до одного слова на хвилину. Пізніше лондонський стартап SwiftKey запропонував схожу на оригінальну систему для введення слів на основі технології передбачення тексту.

Наукові досягнення

Основна галузь досліджень Гокінга – космологія і квантова гравітація. Його головні досягнення:

 • застосування термодинаміки для опису чорних дір;
 • розробка в 1975 році теорії про те, що чорні діри «випаровуються» за рахунок явища, що отримало назву випромінювання Гокінга.

У 1971 році в рамках теорії Великого вибуху Гокінг використав поняття мікроскопічних чорних дір, маса яких могла б становити мільярди тонн і при цьому займати об’єм протона. Ці об’єкти знаходяться на стику теорії відносності і квантової механіки.

Літературні праці

За своє життя Гокінг написав досить велику кількість книг. Деякі з них перекладені російською мовою:

 • Великомасштабна структура простору-часу
 • Чорні діри (збірник статей)
 • Загальна теорія відносності (збірник статей)
 • Геометричні ідеї у фізиці (збірник статей)
 • Край Всесвіту. Минуле і майбутнє всесвіту
 • Коротка історія часу: від Великого вибуху до чорних дір
 • Чорні діри і молоді всесвіти
 • Найкоротша історія часу
 • Світ в горіховій шкаралупі
 • Природа простору і часу
 • Джордж і таємниці Всесвіту
 • Джордж і скарби Всесвіту
 • Теорія всього
 • Велике, мале і людський розум
 • Майбутнє простору-часу
 • Вищий задум
 • Джордж і великий вибух