Спрагла Павутина: чому світова інтернет-інфраструктура стає «зеленою»

green-energy-solar-panel

Кожен завантажений вами гігабайт даних «випиває» до 200 літрів прісної води. При цьому в середньому у 2015 році європейські користувачі завантажували близько 1,9 ГБ на місяць, а американські – майже 3,7 ГБ на місяць.

За даними дослідників Імперського коледжу, вода використовується або для охолодження, або для вироблення електрики для роботи інтернет-інфраструктури. Оцінка дослідників у споживанні води – лише приблизна, точної цифри вони не знають. Утім, останнє не було їхнім завданням – науковці хотіли привернути увагу до проблеми. «Це корисне попереднє дослідження, яке показує проблему, – говорить експерт Білл Томпсон. – Навряд чи вдасться змінити поведінку користувачів. Що потрібно – це змінити поведінку власників дата-центрів».

Представники Імперського коледжу, серед яких Кавех Мадані, кажуть, що з моменту публікації дослідження ситуація дещо покращилася. «Facebook, Apple, Microsoft та Google втілили суттєві поліпшення в споживанні води, – каже він. – Вони інвестують у цю сферу, бо цінять водні ресурси. Вони також як ніхто розуміють репутаційні ризики. Якщо вони ігноруватимуть екологічні наслідки, це може зашкодити їхній репутації».

Однак з розвитком «хмар» та інтернет-сервісів потреба в дата-центрах зростає, як збільшується і їхній вплив на природу. «Зростання сервісів вимагає додаткової енергії та охолодження, – каже Мадані. – Це означає більше екологічної шкоди, більше викидів вуглецю та споживання води. Необхідні суттєві технологічні покращення в цій сфері».

«Зелені» дані

Сьогодні технологічні компанії активно досліджують так звані «зелені» дата-центри. Такі установи можуть використовувати енергію з відновлюваних джерел, розміщуватися в галузях, де не потрібне штучне охолодження, та іншими способами зменшувати вплив на екологію.

Наприклад, Microsoft тестує підводні дата-центри, які використовують навколишню воду для охолодження. А дата-центр Facebook Lulea знаходиться в південній частині Арктичного кола, і він відкрився у 2013 році на Півночі Швеції з тієї ж причини. У цьому центрі працюють 150 осіб, і він повністю живиться від гідроелектростанції. Компанія також будує великий дата-центр в Ірландії площею 57 тис. квадратних метрів, який живитиме енергія вітру. А дата-центр Facebook у Грін Маунтін займає місце колишнього складу амуніції НАТО в норвезьких горах і використовує для охолодження воду з місцевого фіорду.

Apple та Google також рухаються в бік «зелених» даних. Перша заявляє, що всі її дата-центри живляться з відновлюваних джерел. А Google цього місяця оголосила, що шість її дата-центрів не створюють відходів.

За матеріалами: BBC