П’ятниця, 21 Червня, 2024

США створюють ракету, що «підсмажує» електроніку

ВМС і ВВС США випробовують нову зброю, призначену для боротьби з критично вразливим місцем сучасних військових – електронні пристрої. Високопотужна спільна електромагнітна некінетична ударна зброя, або HiJENKS, не підриває предмети та не завдає шкоди ворогам, а просто «підсмажує» електроніку супротивника, виводячи її з ладу. HiJENKS, який зараз проходить остаточне випробування, надасть Пентагону зброю, яка може паралізувати військову машину противника, зберігаючи життя солдат.

Сучасне суспільство залежить від різноманітних електронних пристроїв. Ці пристрої, що працюють на мікрочипах, роблять можливим все, від смартфонів до сучасних автомобілів.

Але у 1859 році сонячна буря вдарила по Землі імпульсом, що підпалив телеграфні станції у Великобританії. У 1962 році атмосферне ядерне випробування Starfish Prime призвело до спалаху блукаючої напруги, що вивело з ладу електронні пристрої на Гаваях.

У 1990-х роках американські військові почали досліджувати можливості використання спалахів електромагнітної енергії проти супротивника.

Результатом став проект High Power Microwave Advanced Missile Project (CHAMP). CHAMP – це пакет корисного навантаження для крилатих ракет, яке вивільняє багато електромагнітної енергії.

CHAMP, розроблений для встановлення на крилатій ракеті бомбардувальника AGM-86, міг летіти до певної цілі на території противника, а потім підривати свою боєголовку, миттєво створюючи електронний хаос. Отриманий імпульс електромагнітного випромінювання підсмажить ворожу електроніку, зробивши життєво важливе обладнання непрацездатнрим. При цьома інфраструктура та життя людей у безпеці.

Повідомляється, що CHAMP може атакувати до семи цілей протягом однієї години, навіть вимикаючи камери, призначені для запису електромагнітної атаки. Офіс направленої енергетики AFRL, який проводив фінальний тест CHAMP, підтвердив, що тест «досяг бажаних результатів».

HiJENKS є наступником CHAMP. Крилата ракета AGM-86 знята з експлуатації в 2019 році і більше не перебуває на озброєнні, тому ВМС і ВПС створили вдосконалену версію. Наразі HiJENKS знаходиться на етапі випробувань, які проходять на морській авіаційній базі Чайна-Лейк у південній Каліфорнії – версія Зони 51 для ВМС.

HiJENKS, спільно розроблений Naval Research Lab і Air Force Research Lab, призначений для «вирішення операційних проблем», які виникли у CHAMP. Це, наприклад, зменшення розміру і ваги самого пристрою. Також задачею є покращення виходу енергії та генерувати більше імпульсів.

Нелетальна зброя, як CHAMP і HiJENKS, не позбавлена ризику. Цивільний авіалайнер, який опинився поблизу енергетичного імпульсу, може вийти з ладу. Використана проти електричної підстанції електромагнітна зброя, може посилати паразитну напругу в сусідню лікарню. Однак слід пам’ятати, що альтернативою є скидання звичайних вибухових бомб на таку ціль.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися