П’ятниця, 14 Червня, 2024

Один влучний «постріл»: які наслідки принесе сонячний шторм, що пройде крізь Землю

Останніми роками наше Сонце поводиться найспокійніше за останні 100 років, але серед науковців це лише породжує хвилювання. Затишшя може закінчитися потужним сонячним штормом, який може мати катастрофічні наслідки. Потрібен лише один влучний «постріл».

Сонце знаходиться на відстані майже 150 млн кілометрів від Землі, і з нашої планети складно розгледіти потужні викиди, які трапляються на поверхні світила. Ці виверження несуть із собою гігантські маси речовини та заряджених частинок. Коли вони потрапляють у магнітне поле Землі, це викликає небезпечні ефекти: порушення електросистем, збої комунікацій та виведення з ладу електроприладів.

Науковці не знають, чому відбуваються викиди сонячних мас, і тому не можуть їх прогнозувати. Про виверження вчені дізнаються майже разом з іншими людьми на планеті – через вісім хвилин, коли світло дійде до Землі.

«Проблема в тому, що ми не можемо контролювати ту велику кулю сміття в центрі нашої сонячної системи, – говорить астрофізик Скотт Макінтош. – Це реально, навіть якщо ви не відчуваєте це кожного дня. Навіть якщо ви не помічаєте, ваш банк, ваш енергопостачальник, ваша телефонна компанія точно помічає».

Викинута сонячна речовина має швидкість, у кілька разів меншу за швидкість світла. Хоча вчені бачать виверження через 8 хвилин після початку, сонячний газ досягає орбіти Землі через 17-36 годин. За цей час науковці можуть спрогнозувати, куди «влучить» сонячний спалах та які наслідки він матиме.

«Влучні» потрапляння сонячних викидів трапляються регулярно – усім відоме явище полярного сяйва викликане саме взаємодією заряджених часток сонячної речовини із земним магнітним полем. Часто сонячні викиди торкаються планети лише трохи, що не викликає суттєвих збоїв інфраструктури. Однак це лише питання часу, коли Сонце зробить прицільний «постріл», переконаний Макінтош та інші науковці. Він переконує владу США в необхідності будувати спеціальні електричні трансформатори, які здатні вистояти під час такого катаклізму.

«Уся ваша інфраструктура буде знищена, – каже він. – Чи можете ви уявити Вашингтон чи Нью-Йорк без електрики на 6-12 місяців на рік через те, що прогноз сонячного спалаху виявився неточним?»

Сьогодні станції стеження за сонячною активністю постійно моніторять поведінку світила та прогнозують траєкторію руху сонячного викиду і наслідки від нього. Якщо є ризик перевищення індексу геомагнітної активності, науковці телефонують електрикам та радять понизити параметри в їхніх енергосистемах. У середньому такі попередження відбуваються раз на місяць, і широкій публіці про них невідомо.

Від катастрофічних наслідків сонячних викидів цивілізацію досі рятував щасливий випадок. Найвідоміший «влучний постріл» Сонця по нашій планеті стався в 1859 році і отримав назву «Каррінгтонський спалах». Потужність була такою, що полярне сяйво спостерігали на Гаваях. Цивілізацію тоді врятувала невелика залежність від технологій та інфраструктури.

Якби спалах 1859 року стався сьогодні, він би знищив енергосистему планети. На ліквідацію наслідків лише в перший рік знадобилося б $2 трильйони для відновлення великих енергосистем.

У 2012 році подібний сценарій був цілком реальним – планета ледве не потрапила в центр сонячного викиду. «Якби виверження сталося на тиждень раніше, Земля опинилася б «на лінії вогню», – говорить астрофізик Деніел Бейкер.

Однак навіть менш влучні «постріли» Сонця виводили з ладу енергосистеми. У 1989 році в канадській провінції Квебек на 9 годин без світла залишилися 6 млн людей. У жовтні-листопаді 2003 року Сонце буквально «розстріляло» Землю з кулемета – сталося 17 викидів. Літаки змінювали свої маршрути, космічні інструменти знеструмили, у Швеції на годину зникла електрика. NASA тоді заявило, що полярне сяйво було видно в Техасі та Флориді. Минулого року Земля також потрапила під вплив найбільшого за десятиліття викиду.

Сонце «живе» за 11-річним циклом, і останнім часом з кожним таким циклом воно стає дедалі слабшим. Макінтош пропонує, що наступний після нинішнього цикл буде на 25% слабшим. Але, за його словами, найбільші геомагнітні шторми відбуваються, коли Сонце найбільш спокійне. У 2014 році фізик Піт Райлі оцінив можливість схожого на «Каррінгтонський спалах» шторму в наступному десятилітті на рівні 12%.

За матеріалами: Businessinsider

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися