П’ятниця, 19 Липня, 2024

Страх телефона: як перестати боятися подзвонити

teenage-girl-victim-of-bullying-by-text-message

Без мобільного телефона сьогодні неможливо уявити життя в сучасному світі. І тому легко уявити переживання людини, у якої звук телефонного дзвінка викликає паніку, а думка про те, щоб комусь подзвонити, кидає в холодний піт. Подібне по-науковому називається телефобія, і від нього страждають люди будь-якої національності та віку.

Людей з телефобією помітити не так просто, адже вони можуть, наприклад, легко розмовляти в кімнаті, повній незнайомців. Вони також без проблем відсилають та приймають десятки текстових повідомлень. Проблеми починаються, коли треба подзвонити та побалакати по телефону.

«Для багатьох людей телефонний дзвінок є особливо складною взаємодією, – говорить Джил Ісенштадт. Вона є віце-президентом компанії Joyable, яка пропонує онлайнову терапію. – Під час телефонної розмови необхідно думати на льоту і необхідно відповідати на те, що каже співрозмовник».

Технології, які дозволяють спілкуватися без прямих розмов з іншими, спростили маскування телефобії. Тому фахівцям важче її визначити, і немає даних щодо її поширення. Але страх від телефонних розмов може мати надзвичайно шкідливий вплив на продуктивність чи вибір роботи. «У нас є клієнти, які загальмували на своєму робочому місці через страх взаємодії з іншими людьми, – говорить Ісенштадт. – Вони уникають цього, поки це не стає жахливо».

Телефобія існувала задовго до розповсюдження смартфонів. Про неї писали ще у 1986 році Джордж Дадлі та Шеннон Гудсон у своїй статті «Психологія продажів. Небажання дзвінків». У 1929 році британський поет Роберт Грейвс у своїй автобіографії також писав про глибокий страх використання телефона. Він з’явився у нього після поранення під час Першої світової війни.

Телефони стають причиною тривоги з багатьох причин, причому головна з них – це взаємодія. «Справа не стосується лише телефона. Вона стосується взаємодії, – говорить Ісенштадт. – Для деяких клієнтів телефон є ще одним місцем, де вони можуть сказати щось не те». Один з клієнтів Ісенштадт – 27-річна менеджер з продажів – хвилюється над відповіддю або потребує на це надто багато часу. Через це в очах колег та клієнтів вона виглядає по-дурному.

Інший пацієнт – 52-річна фінансовий консультант – також хвилюється, що її осудять чи вона здаватиметься неінтелігентною під час телефонного дзвінка. Тому вона намагається спілкуватися з клієнтами по електронній пошті. Так у неї є час скласти відповідь та перевірити її.

Тренер з продажів Джеф Шор каже, що багато продажників бояться «холодних» дзвінків, тому що вони хвилюються про турбування потенційних клієнтів. Багато хто сам страждав від того, що сімейну вечерю чи персональний час переривав небажаний телефонний дзвінок. Шор каже, що він працює з людьми, яких хвилює, те, що вони «дратують людей». «Менеджери кажуть, що не хочуть отримувати ці дратівливі телефонні дзвінки, – говорить Шор. – Вони кажуть, що не хочуть бути тією людиною».

Культурні норми

У деяких культурах люди ретельно ставляться до телефонних розмов, каже Майкл Ландерс. Він є глобальним директором консультаційного агентства Culture Crossing, яке дає поради співпраці групам у всьому світі. «В Японії існує вагання щодо дзвінка незнайомій людині. Вони не хочуть образити чи «втратити власне обличчя», – каже Ландерс. – В Індонезії в середньому користувачі відправляють сотню текстових повідомлень на день. Місцевим не так комфортно робити телефонні дзвінки».

У багатьох культурах страх телефонного дзвінка знаходяться поряд зі страхом відторгнення. «Я не знаю культуру, в якій люблять відторгнення, – говорить Ландерс. – Це те, як воно визначається».

Основи терапії

Більшість терапевтів використовують підхід, заснований на когнітивній біхевіоральній терапії. Вона дозволяє пацієнтам зрозуміти, що не треба боятися телефона. «Ми допомагаємо їхньому розуму зрозуміти, що все гаразд, і він безпечний», – пояснює Ісенштадт.

На тренінгах Шор рекомендує менеджерам з продаж мати чіткий план початку та завершення розмови. Він пропонує подумати, як зробити розмову цікавішою. «Ключ у тому, щоб правильно зрозуміти мотив, – говорить він. – Як тільки ви побачите, що найбільші страхи не виправдовуються, це змінить ваше ставлення до телефонного дзвінка».

П’ять способів опанувати телефобію:

  • подумайте про найгірший розвиток подій – зазвичай він не такий поганий, як здається;
  • зрозумійте, чому ви телефонуєте. Необхідно надати чи отримати інформацію?
  • розробіть початок та кінець розмови;
  • почніть практикуватися на малозначущих дзвінках, наприклад, робіть телефонні замовлення;
  • знайте, що ідеальним бути не потрібно.

За матеріалами: BBC

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися