Понеділок, 20 Травня, 2024

Створили камеру, для якої світло рухається, наче черепаха

Ученим зі Швеції вдалося створити найшвидшу камеру у світі. Вона здатна знімати зі швидкістю 5 трильйонів кадрів на секунду. З такою камерою можна побачити, як рухається світло.

Учені з Лундського університету у Швеції створили такий апарат FRAME (Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures) на основі нового алгоритму. Адже традиційні камери дуже швидко відкривають та закривають затвор – проміжок у відкритому стані буде кожним окремим кадром. Але для швидкості в трильйони кадрів на секунду подібний принцип не підходить. Тому FRAME використовує як затвор лазери, спалахи яких освітлюють сцену. В одному кадрі камера кодує чотири зображення, які послідовно знімають таким чином. Потім набір декодують, що дозволяє отримати відеоряд. Нова камера працює у 15 мільйонів разів швидше, ніж найшвидша доступна у продажу камера сповільненої зйомки Phantom Flex.

Подібна апаратура дозволить фізикам, хімікам, біологам та медикам наочно побачити, як протікають процеси тривалістю 0,2 трильйонної частки секунди. Уявити, наскільки це короткий проміжок часу, дозволяє таке порівняння: в одній секунді більше фемтосекунд (1 000 000 000 000 000), ніж секунд за середнє людське життя (2 491 344 000).

Щоб продемонструвати, як працює пристрій, дослідники зняли на надшвидку камеру, як світло – набір фотонів – проходить відстань товщиною з паперовий лист. У реальності це відбувається за пікосекунду – одну трильйонну частку секунди, а в отриманому відео процес уповільнили в трильйон разів для зручності перегляду.

Попередній рекорд швидкості зйомки тримала камера, яку створили в Массачусетському технологічному інституті у 2015 році. Їхній апарат є вп’ятеро повільнішим за розробку Лундського університету та забезпечував один трильйон кадрів на секунду. Утім, це майже в 42 мільярди разів швидше, ніж звичайна кінокамера, швидкість якої – 24 кадри на секунду. У MIT кажуть, що якби на їхню камеру зняти політ кулі, то отримане відео тривало б три роки, якщо його відтворювати зі звичайною частотою кадрів.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися