Три професії, які роботи освоюють усе краще

За останні 20 років ми бачили, як професії на виробництві передають машинам – від складання автомобілів до обслуговування клієнтів. Тепер місця, де завдання раніше виконувалися спеціалістами з вищою освітою, також знаходяться під загрозою. Це питання піднімає підприємець Мартін Форд у своїй книзі «Повстання роботів: технології і загроза безробітного майбутнього», короткий опис якої зробив Geektimes.

Експерт розповів про економічний вплив штучного інтелекту і навів три приклади професій, які вразливі перед автоматизацією: фармацевт, юрист і журналіст. Усі вони вже істотно трансформувалися, хоча ми могли цього навіть не помітити.

Фармацевт

Фармацевт підбирає ліки під курс лікування, і автоматизація впорається з цим більш ефективно. «Фармацевтика вже змінилася. У лікарнях є великі машини, які автоматизують весь процес, а є і пристрої поменше, розміром з кавовий апарат, так що вплив не помітити неможливо», – розповідає Форд.

Марі Ганна Коду-Кімбл, декан Школи фармацевтики при Каліфорнійському університеті, бачить у цьому плюси: «Автоматизована видача ліків звільняє фармацевтів від механічних аспектів роботи».

Але Форд каже, що це зміниться: «Зараз багато фармацевтів поки ще працюють тому, що закони і норми цього вимагають. Щоб стати фармацевтом, потрібно багато вчитися і практикуватися, але вони виконують рутинну роботу, результат якої повинен завжди бути стабільним, і це ідеально підходить для автоматизації».

Ще один фактор тут – безпека пацієнтів. Дослідження показали, що технології можуть зменшити помилки. Боб Уотчер – голова в медичній школі Каліфорнійського університету й автор книги «Цифровий доктор». Він попереджає про фатальні наслідки, які можуть виникнути від зайвої залежності від комп’ютерів, наводячи як приклад випадок з пацієнтом-підлітком Пабло Гарсією, який вижив після того, як йому було помилково призначено у 39 разів більше антибіотиків від необхідної дози.

У двох різних випадках комп’ютер видав попередження про передозування. Але повідомлення про передозування в 1% і в 39 разів виглядають однаково, і лікарі закрили на нього очі, як і фармацевти. Чому? Тому що вони отримують тисячу таких попереджень на день і просто не звертають на це уваги.

Так хто винен у помилці – людина або машина, або всі одночасно? Уотчер каже: «Коли справи людей передають комп’ютерним системам, що відбувається останнім часом, то проблема полягає в тому, що комп’ютер часом буде помилятися. І будуть люди частиною цього, або вони стануть сидіти склавши руки і не звертати на це увагу, адже комп’ютери настільки гарні?»

Юрист

Ми вже зараз бачимо, як у сфері юриспруденції роботи виконують основну роботу, таку як помічник юриста, переглядаючи документи. Раніше це був ручний процес, який змушував читати документи. Тепер це виконує штучний інтелект за допомогою алгоритмів.

І хоча навряд чи ми побачимо, як роботи в найближчому часі будуть наводити аргументи в суді, Форд вважає, що зараз почався процес автоматизації високооплачуваної роботи, якою зазвичай займаються досвідчені юристи.

Зароджується нова технологія під назвою «кількісне юридичне прогнозування». Виявляється, досвідчені адвокати збільшують ефективність, прогнозуючи результат. Вони скажуть вам, що, найімовірніше, ви виграєте справу, або що на неї буде подана апеляція тощо. Зазвичай це можливо завдяки великому досвіду, але в дійсності створені алгоритми можуть навіть перевершити найбільш досвідчених юристів, переглядаючи безліч даних.

Журналіст

Журналісти також не в безпеці від ризику автоматизації. Використовуючи комп’ютерні алгоритми, компанії типу Narrative Science і Automated Insights уже зараз генерують статті для клієнтів, серед яких Forbes, охоплюючи тематику бізнесу, спорту та політики.

У своїй книзі Форд пише: «Програмне забезпечення компанії створює новинну історію приблизно кожні 30 секунд, і більшість з них публікують на відомих сайтах, які воліють не зізнаватися в цьому».

Алгоритми беруть яке-небудь джерело даних, аналізують його і вибирають найцікавіше, генеруючи привабливий розповідь. Вони стають все більш професійними; це не просто використання формули, де користувач вводить цифри в шаблонну форму. Це вже щось більше, і технологія стає все кращою.

Навряд чи машини зможуть замінити докладний аналіз, який розписують професіонали, але новини в один прекрасний день можуть бути автоматизовані до збору порівняльних оглядів геолокаційних відео звичайних користувачів.

Як перестати боятися і прийняти роботів

Якщо все це трохи лякає, то варто послухати Рея Курцвейла. Він займає посаду технічного директора Google та вважає, що нам не варто боятися штучного інтелекту.

Можна говорити про професії, які зникають внаслідок автоматизації, але не переживайте, ми придумаємо нові. «Люди запитують, які нові професії? Я не знаю. Поки що їх не придумали», – каже він.

Близько 65% американців сьогодні працюють в інформаційній сфері, якої 25 років тому не існувало, а дві третини населення планети в 1900 році працювали на фермах або заводах. Сьогодні ці показники впали до всього лише 2%. Якщо б я сто років тому сказав: «Не хвилюйтеся, з’явиться нова робота з розробки сайтів і додатків та різні завдання в інформаційній індустрії, то люди не мали б найменшого поняття, про що я кажу. Ми постійно вигадуємо нові способи, як проводити час, але прогнозувати це неможливо, адже майбутнє ще не настало».

Курцвейл, який у цьому році отримав технічну нагороду «Греммі» за свій винахід першого комп’ютерного музичного інструменту, здатного відтворювати музичну реакцію рояля, вважає, що у людей є інша унікальна перевага перед машинами.

На найвищому рівні у нас є такі речі, як мова, мистецтво, креативність, почуття гумору, здатність створювати нові знання, музику тощо. Жодна тварина не може придумати музику або гумор. Саме це і робить нас людьми.

Зіставивши розум людини і машини, ми досягнемо нових висот. «Я вважаю, що у нас є можливість бути більш емоційними в кращому сенсі цього слова, застосувавши наш інтелект, і у нас вже є штучний інтелект, який звільняє нас від рутинного мислення, щоб ми сконцентрували увагу на креативності. Ми будемо ще більш смішними. Ми зможемо краще висловлювати любовні сентименти. Ми будемо розвивати кращі якості людини».

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я