Субота, 15 Червня, 2024

У червні-липні Росія провела найбільшу та найскладнішу інформаційну операцію з початку війни – звіт Meta (Facebook)

За даними Meta (раніше називалася Facebook), Росія створила розгалужену та складну мережу вебсайтів, які імітують відомі ЗМІ. Ці фейкові сайти вона використовувала для поширення антиукраїнських повідомлень, які посилювалися через фейкові акаунти в соціальних мережах. У своєму звіті Meta назвала це найбільшою та найскладнішою операцією впливу Росії з початку війни в Україні.

У період з червня по вересень російські агенти створили понад 60 веб-сайтів, які копіювали справжні новинні сайти, у тому числі сайти Guardian і німецьких видавців Der Spiegel і Bild.

Сайти, орієнтовані в основному на користувачів у Німеччині, Франції, Італії, Україні та Великобританії, були ретельною імітацією справжнього, запозичуючи не лише формат і дизайн, але в деяких випадках фотографії та підписи справжніх репортерів.

Російські актори використовували ці сайти та фейкові онлайн-петиції, щоб поширювати неправдиві наративи — зокрема, що Україна влаштувала вбивства мирних жителів у Бучі — а потім рекламували свою роботу у Facebook, Instagram, YouTube, Telegram, Twitter, Change.org, Avaaz, LiveJournal.

Загалом Facebook і Instagram видалили майже 2000 облікових записів, понад 700 сторінок і одну групу, а також виявили близько 105 000 доларів США в рекламі. У той час як Facebook і Instagram працювали над тим, щоб припинити роботу мережі, з’являлося більше веб-сайтів.

Хоча мережу веб-сайтів розробляли ретельно, фальшиві облікові записи були скоріше «розгромом і захопленням». Багато з них були виявлені автоматизованими системами компанії ще до того, як Meta почала розслідування.

Окрім російської мережі, Meta також виявила операцію китайського впливу, націлену на США та Чехію. Незважаючи на те, що операція в Китаї менш масштабна, вона заслуговує на увагу, за словами керівників Meta, тим, як вона намагалася висвітлити обидві сторони спірних тем, як-от права на зброю та доступ до абортів.

Meta поділилася своїми висновками з іншими компаніями, які стали мішенню цих інформаційних мереж, а також з урядами та правоохоронними органами. Компанія також оприлюднює список підроблених доменів.

Звіт Meta з’явився через день після того, як дослідники Google заявили, що проросійські хакери координують дії з російськими військовими для здійснення кібератак у зв’язку з війною в Україні. «Ми ніколи раніше не спостерігали такого обсягу кібератак, різноманітності учасників загрози та координації зусиль протягом тих самих кількох місяців», — йдеться у звіті Google.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися