Неділя, 25 Лютого, 2024

У Китаї злочинців виявлятимуть до скоєння злочинів

У 1956 році Філіп Дік написав оповідання «Особлива думка», в якому показував майбутнє, де судять і карають за ті злочини, які ще не здійснені. Для цього у творі використовували мутантів-телепатів. А в реальності подібне дозволять зробити сучасні технології. Влада Китайської Народної Республіки зайнялася розробкою системи прогнозування поведінки людей.

Замовлення китайської комуністичної партії отримав один із найбільших державних оборонних підрядників – China Electronics Technology Group. Ця компанія має розробити програмне забезпечення, яке здатне прогнозувати поведінку людей, аналізуючи безліч даних. Метою створення цього рішення китайська влада називає антитерористичні заходи й підвищення безпеки. Головний інженер компанії Ву Манкін заявив: «Дуже важливо аналізувати теракти за фактом їхнього здійснення. Але ще більш важливо передбачати подібні дії».

Ця програма є може стати безпрецедентною, оскільки в її базу даних потраплятимуть практично будь-які дані: уподобання, звички тощо. Активісти вже кажуть, що поява такого рішення знищить конфіденційність та свободи. Так вважає, наприклад, Локман Цуі, асистент Школи журналістики та комунікацій при Китайському Університеті в Гонконзі. Він був радником Google з питань свободи вираження в інтернеті.

Крім кібернетичної складової і пасивного збору даних, у систему вводитимуть відомості від великої мережі інформаторів. Вони відстежують у Китаї практично все: від планування сім’ї до поведінки громадян.

«Якщо для режиму немає законних обмежень і його не спиняють політичні дебати про «Великого Брата», тоді існує багато видів даних, які можна зібрати, щоб визначити потенційних терористів чи опозиціонерів», – сказав учасник Інституції Брукінга Пол Піллар.

Старший науковий співробітник Інституту Катона Джим Харпер вважає, що система не буде функціонувати належним чином, захищаючи людей від терактів, оскільки збільшення кількості даних збільшує і обсяг «інформаційного шуму». Окрім цього, не існує перевірених моделей поведінки терористів.

Китайський «Великий Брат»

Задовго до того, як Едвард Сноуден розкрив американцям масштаби побутового шпигунства в США, Китай активно вкладав кошти в системи відеоспостереження. Експерти також кажуть, що ще з часів Великого керманича Мао існує секретний файл, названий dang’an, в якому нібито є інформація на кожного китайця.

Також минулого року уряд КНР почав створювати загальнонаціональну базу даних, яка, крім іншого, буде призначати громадянам «соціальні бали», що показують ступінь їхньої лояльності. А в цьому році набули чинності законодавчі поправки, які дали право спецслужбам отримувати доступ до банківських рахунків, телекомунікацій і національної мережі камер спостереження.

Що робитиме нова система

На сьогоднішній день про можливості нової системи майже нічого не відомо. Ву Манкін каже, що вона відстежуватиме незвичайну поведінку людей. Скажімо, якщо людина бідна, але раптом у неї з’являється багато грошей і вона часто телефонує за кордон, її «візьмуть на олівець», заморозять банківський рахунок і здадуть у поліцію. Також відомо, що система зможе створювати портрет підозрюваного за даними з камер спостереження, користуючись даними про хобі, захоплення, моделями споживання, даних з банку тощо.

Експерти кажуть, що нову систему спочатку тестуватимуть у провінції Синьцзяна. Вона увійшла до складу Китаю в 1949 році та має населення 22 млн осіб. Новинку також випробують у Тибеті, де проживає 3 мільйони осіб. Ці регіони чинять сильну опозицію центральній владі Китаю.

За матеріалами: Bloomberg

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися