Понеділок, 27 Травня, 2024

У Китаї створили химеру – гібрид людини з мавпою

Іспанський біолог Хуан Карлос Ізпісуа створив гібрид мавпи з людиною. Такі створіння називаються химерами та є одним зі способів перетворити тварин на донорів органів для людей. Дослідження проводилися в Китаї, який має не таку жорстку політику, як Європа, де подібні експерименти заборонені.

Науковці двох лобораторій – Інституту Солку в США та Католицького університету Мурсія в Іспанії – генетично модифікували ембріони мавпи. Вони відключили гени, які відповідають за формування органів. Після цього вчені ввели в ембріон людські стовбурові клітини, які здатні перетворюватися на будь-який орган. Результатом стала мавпа з людськими клітинами. Їй не дали народитися, а увесь експеримент проводили в Китаї для уникнення юридичних проблем.

«Результати дуже великонадійні, – кажуть дослідники. – Ми хочемо продовжити, пробуючи людські клітини в гризунах, і також клітини свиней і не з людиноподібними приматами».

Перший подібний експеримент зі створення химери науковці провели у 2017 році, але він виявився неуспішним. Клітини людини помістити в свиню, але вони не закріпилися. Ембріон розвивався майже як звичайно, і в ньому нараховувалася 1 людська клітина на 100 000 клітин свині.

Для більш близьких видів химери вдається створювати вже багато років. Наприклад, химеру з пацюка та миші, які генетично вп’ятеро ближчі, ніж людина та свиня. У 2017 році дослідники залучили революційний інструмент генного редагування CRISPR для деактивації генів у миші, які відповідали за розвиток серця, очей, підшлункової залози. Потім вони ввели в мишу гени пацюка і створили ці органи. За міжнародними стандартами етики, розвиток цих химер припиняли до їхнього народження.

Основною проблемою, кажуть дослідники, сьогодні є етичні бар’єри. «Що станеться, якщо стовбурові клітини сформують людські нейрони в мозку тварини? Чи матиме така химера свідомість? – задаються питаннями науковці. – Що станеться, якщо ці стовбурові клітини потраплять в статеві клітини?» За сучасними етичними нормами, розвиток ембріонів химер мають припиняти на 14 день, коли нервова система ще не оформилася повністю.

Створення химер прокладає шлях до лікування хвороб, які потребують трансплантації органів. Також він відкриває нові способи лікування смертельних хвороб.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися