Неділя, 26 Травня, 2024

У перспективних для України атомних реакторів виявили схильність до вибуху

В Україні в лютому 2020 року дали старт впровадженню нового покоління атомних реакторів компанії NuScale. Однак нещодавно в цієї перспективної технології виявили критичний недолік. Особливість конструкції призводить до наростання під час експлуатації шансів на запуск ланцюгової реакції і подальшого вибуху.

Атомний реактор дуже спрощено є герметичним чайником, у якому теплоносій (найчастіше вода) нагрівається до кипіння енергією розпаду атомного палива. Перегріта пара надходить на турбіну, до якої приєднаний електрогенератор.

Зазвичай атомні реактори – це гігантські установки, однак у 2007 році Державний університет Орегону почав працювати над компактними установками, для чого зареєстрували компанію NuScale. Її атомні реактори невеликі та модульні, а також потребують мінімального обслуговування, якщо порівнювати зі звичайними атомними реакторами.

Підписуйтесь на наш канал у Telegramhttps://t.me/techtodayua

Розмір NuScale – 25 метрів у висоту, і в нього завантажується восьма частина від обсягів палива типового звичайного реактора. Вони також генерують близько десятої частини електричної потужності, на яку здатний звичайний реактор.

Перевагою реакторів NuScale, окрім компактності та модульності, є безпека. Розробники заявляють, що вони повністю гарантують відсутність витоків радіоактивних матеріалів, і тому ці реактори не потребують 32-кілометрової зони відчуження. Останнє є головною маркетинговою перевагою технології. Білл Гейтс назвав ці реактори однією з проривних технологій найближчого майбутнього.

Група експертів у березні 2020 року виявила, що у NuScale є потенційний прорахунок конструкції, який може призвести до так званого теплового «розгону» реактора, його подальшого розплавлення, вибуху і витоку радіоактивних матеріалів.

У NuScale теплоносієм є вода, в яку додається бор. Цей матеріал поглинає нейтрони і стримує перебіг ланцюгової реакції розпаду ядерного палива.

Перетворена на пару вода позбавляється бору, і при її повторній конденсації і поверненні в ядро реактора кількість бору в ній зменшена. Це може призвести до пришвидшення розпаду ядерного палива та його перегріву і розплавлення.

У NuScale модифікували систему так, щоб бор додавався до поверненої води. Однак експерти дійшли висновку, що залишається можливість направлення води без бору в ядро реактора.

Технологія реакторів NuScale нині очікує на ліцензію від регуляторних органів США. Її отримання означає можливість комерційного використання таких установок. Рішення регуляторних органів має з’явитися наступного місяця.

У лютому 2020 року Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки України (ДНТЦ ЯРБ) підписав з компанією NuScale меморандум про взаєморозуміння. Цей документ сприятиме впровадженню модульних атомних реакторів NuScale SMR в Україні. Реактор NuScale має потужність 60 МВт, а наприклад, один енергоблок ВВЕР-1000 Рівненської АЕС має електричну потужність 1000 МВт.

11 КОМЕНТАРІ

 1. Технология реакторов Nu Scale не доработана и есть опасность взрыва,хватит нам Чернобыля.

 2. Не розумію. А як тоді гальмується реакція розпаду у ВВЕР – 1000?

  • Почитайте про роботу ядерних реакторів. Інформації в інтернеті не те що море, а просто океан

 3. Зачем нам сырые технологии? Почему не рассматриваются канадские реакторы, которые уже давно работают?

 4. Це- ЖАХ! Розвалити всю свою промисловість, вкладати ніфіга в її розвиток, а потім купляти за мільярди чужі-сирі і 60-х років технології… Браво! Аплодую Стоячи!!!!

 5. Почему бы и не испытать эти реакторы на Украине, ещё и за наши деньги. Ну а если рванет то и фиг с ним, аборигенов не жалко.

  • Не на, а В. Аборигены это где-то у вас. Испытывать в Украине их не собираются

 6. там ещё выступают против испытаний косметики на животных – давайте и эту тему с реакторами в Украине вводить

 7. Забавно, автор слабо понимает процесс, который описывает… Итак, теплоноситель превращается в пар, а концентрация бора в пару на порядки ниже, чем в воде, но вопрос: а куда девается бор из выпаренной воды? Остаётся в теплоносителе, то есть повышается его концентрация и цепная реакция затихает( мощность реактора снижается), затем в реактор подаётся конденсат из конденсатора турбины ( чистый) и разбавляет теплоноситель, концентрация бора снижается, мощность реактора восстанавливается. Элементарный школьный курс физики и химии. Аффтар! Пиши есчо!

 8. Интересно было бы услышать как эти горе эксперты, а также автор статьи, обьяснит процесс перехода бора через теплообменные трубки двух парогенераторов имеющихся в данном проекте. Технология здесь аналогична обычному ВВЭР (PWR) – борированая вода первого контура подогревается в реакторе и через теплообменные трубки парогенераторов превращает в пар воду второго контура, который (пар) подается на турбогенератор. После этой статьи возникает вопрос – кому выгодна дезинформация и недоверие в Украине к американским технологиям? А автор – молодец, вполне может быть следующим президентом после зе – тот тоже во всем разбирается.

Comments are closed.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися