Український 3G: велике будівництво можна починати

Мобільні оператори досягли взаєморозуміння зі спеціальними користувачами (військовими) щодо фінансування радіочастотної конверсії. Мова йде про переведення спецзасобів зв’язку в альтернативні радіочастотні діапазони для запуску 3G-мереж. Про це «Економічній правді» повідомив один із профільних фахівців у Генштабі Міністерства оборони.

У Держспецзв’язку – відомстві, яке є спеціальним користувачем ефіру, – також стартувало підписання договорів на взаємовигідних умовах. Про це заявив начальник управління зі зв’язків зі ЗМІ відомства Віталій Кукса. Оператори повідомили про підписання паперів ще 23 квітня.

Мобільні оператори і військові домовилися в останній момент. 23 квітня минуло два місяці з дня оголошення переможців 3G-конкурсу. За його умовами, для підписання цих паперів відводилося рівно стільки часу. Як відомо, за три ліцензії компанії в цілому заплатили державі 8,8 млрд грн.

Конверсія ще подорожчає

Договори з військовими – останній і найскладніший паперовий етап перед початком будівництва мереж. Між учасниками процесу довго не було консенсусу.

Мобільні оператори наполягали на виконанні постанови Кабміну. Там сказано, що вартість конверсії дорівнює 1,6 млрд грн плюс інфляція. Тобто в березні компанії повинні були заплатити за переозброєння близько 1,9 млрд грн.

Однак у Міноборони вважають, що з урахуванням девальвації гривні цієї суми вже не вистачить на закупівлю обладнання. Вони наполягали на збільшенні вартості конверсії до 2,48 млрд грн. Українські заводи, на яких вони будуть замовляти радіолокаційні станції, закуповують комплектуючі за кордоном за долари. Але оператори відмовилися платити такі гроші. У результаті оператори зійшлися на компромісному варіанті збільшення вартості конверсії.

«Фінальну ціну конверсії буде визначено для кожного оператора окремо, згідно з договорами, які будуть підписані», – уточнює член Національної комісії з питань регулювання зв’язку та інформатизації Володимир Гресько.

Генеральний директор «МТС Україна» Іван Золочевський заявив «Економічній правді», що в підсумку змінився порядок оплати. Компанії погодилися враховувати тільки інфляцію. Зате індексування суми буде проводитися на час оплати її траншами. «Точну суму ніхто не знає», – говорить він.

Менеджер допускає, що вона може перевищити 2,5 млрд грн, оскільки подальшу інфляцію в країні ніхто не відміняв. «Оплата за конверсію буде проходити трьома траншами, до того ж інфляція в кожному з них буде враховуватися окремо», – підтверджує співрозмовник «Економічної правди» в Кабміні.

«Найближчим часом ми заплатимо 50% суми з урахуванням індексації, яка піде на реалізацію першого етапу конверсії», – додає начальник відділу зв’язків з громадськістю «МТС Україна» Вікторія Рубан.

До вересня 3G

За словами голови ради асоціації операторів зв’язку «Телас» Леоніда Ошерова, для запуску нової базової UMTS-станції операторам потрібно буде пройти той же процес, що і при запуску GSM-об’єктів.

Спочатку необхідно отримати документи в Українському державному центрі радіочастот, зокрема висновки з електромагнітної сумісності для кожної базової станції. Крім того, знадобиться дозвіл на експлуатацію. На це зазвичай іде чотири місяці і навіть півроку.

«Оператори мобільного зв’язку налаштовані рішуче і, на мій погляд, постараються надати абонентам послуги мобільного зв’язку нового покоління якомога раніше», – зазначає Ошеров. Золочевський говорить, що першими містами стануть Київ, Одеса, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Харків і Львів.

Вирішилося і питання «мертвих зон», в яких працює обладнання військових. Раніше харківське ДП «НДІ радіоелектронної техніки» зробило висновки, що в Харкові, Вінниці, Одесі та Дніпропетровську в зонах з радіусом 100 км не можна включати 3G. Як сказав Золочевський, їхній розмір зменшено і не покриває самі міста.