Середа, 19 Червня, 2024

Від змійки до GTA: історія ігор на мобільниках

Розвиток мобільних ігор в цілому йде тим же шляхом, що і розваги на комп’ютері чи ігрових консолях, однак у значно швидшому темпі. Пройшло лише 20 років з появи першої гри в телефоні, а сьогодні на смартфоні можна насолоджуватися такими відомими лейблами, як GTA, Assassin’s Creed, Minecraft, Need For Speed, Call of Duty, які раніше були доступні лише на ПК чи приставках. За ці два десятиліття змінилося багато чого і мобільні гаджети визнали справжньою ігровою платформою.

Дякувати за появу насичених графікою мобільних ігор варто сучасному потужному «залізу», останні покоління якого максимально наближують якість картинки до консолей та підтримують такі технології, як DirectX/Direct3D 11. Свого часу Джон Кармак, творець першого шутера Doom (родоначальник жанру), сказав: «Незаперечно, що через короткий час ми матимемо мобільні телефони, які будуть потужніші за консолі поточного покоління». Передбачаючи це, він випустив довгоочікуваний шутер RAGE спершу для iOS, а вже потім з’явилася версія для ігрових приставок.

Тетріс та змійка

Спочатку ігри на мобільниках були дуже простими, оскільки телефони мали надзвичайно слабкі апаратні можливості. Першим телефоном з вбудованою грою став апарат Hagenuk MT-2000, якому нещодавно виповнилося 20 років. Він пропонував власникам пограти в «Тетріс». Однак справжній бум мобільних розваг почався лише за три роки потому з випуском Nokia 6610, яка мала відому майже кожному гру «Змійка». З того часу вона пережила сім оновлень та, за підрахунками експертів, загалом розійшлася тиражем у 400 млн копій. Її популярність забезпечувала простота, завдяки чому скоротати час зі «Змійкою» міг будь-хто.

Мобільні ігри тих років були чорно-білими – екрани мобільників були монохромними. Лише за чотири роки Nokia презентувала апарат з кольоровим дисплеєм, і телефонні розваги перейшли на новий технологічний рівень. На цей час в індустрії мобільних ігор вже закріпилися два лідери: JAMDAT Mobile та Ludigames, котрих згодом поглинули EA та Gameloft відповідно. JAMDAT Mobile покупцю у $680 млн, а Ludigames та Gameloft об’єдналися через злияння – обидві компанії були недостатньо прибутковими та хотіли так поліпшити своє становище.

Wap та Java

Поява в телефонах бездротового інтернету по протоколу Wireless Application Protocol (WAP) стала ще одним проривом для мобільних ігор. З ним вони отримали мультиплеєр та дозволили обирати у ролі суперника інших гравців. Це було особливо актуально для цифрових копій звичайних настільних ігор.

Ще одним поштовхом до масових відеорозваг на телефонах стала поява програмного середовища Java. Одним з перших мобільників з ним став Nokia 3410, який дозволяв користувачам видаляти та завантажувати ігри – майже так само, як сьогодні це можна на смартфонах. Піком цієї технології можна вважати появу серії Nokia N-Gage – мобільних телефонів, головною метою яких були розваги, і тому він мав зручну форму ігрового геймпаду.

Від Asphalt Urban GT до Doom RPG

До 2004 року індустрія мобільних ігор довела свою життєздатність та прибутковість. Видавці почали вкладати гроші у відомі назви, почали з’являтися тайтли, які популярні на консолях чи за мотивами фільмів. У цей же період з’ясувалося, що один з найпопулярніших жанрів – перегони. Однією з перших найвідоміших франшиз цієї тематики стала Gameloft Asphalt Urban GT. Окрім цього, користувачі розважалися в більярд, карти та інші подібні забави. Наприклад, покер Downtown Texas Hold ‘Em був однією з найуспішніших ігор JAMDAT.

Gameloft Asphalt Urban GT 2

До наступного технологічного прориву залишалося ще декілька років, і видавці використовували наявні в них інструменти для максимізації прибутків. Для реклами мобільних ігор навіть почали залучати відомих зірок – у 2006 році на виставці Electronics Entertainment Expo з’явилася проста головоломка з фотографією Періс Хілтон.

Сенсорний переворот

У 2007 році в мобільному світі сталася революція: вийшов перший iPhone. Наслідки цієї події кожен може побачити у своєму мобільному телефоні, а Apple віддає данину тій презентації, встановлюючи однаковий час.

Сенсорні екрани відкрили новий спосіб управління ігровими персонажами, а магазин App Store спростив пошук та покупку розваг до декількох кліків. До цього часу єдиної точки продажу мобільних ігор не було, і користувачам доводилося витрачати багато часу на пошук новинок. Наявність магазину App Store також спростила публікацію відеорозваг, відкривши дорогу маленьким розробникам з невеликими бюджетами.

Одним з перших хітів платформи Apple була гра Doodle Jump, в якій гравцеві необхідно було провести героя по серії острівців без падіння вниз. Пізніше того року з’явилася і така відома гра, як Angry Birds. Проста розвага з елементами фізики одразу зробила невеликого фінського розробника Rovio крупним гравцем, а Angry Birds перетворилися з однієї гри на глобальний бренд, який навіть має власний мультсеріал. З моменту релізу її завантажили понад 42 млн разів, що робить її одним з найуспішніших мобільних ігрових проектів.

Поки світ жбурлявся птахами, мобільні технології не стояли на місці: з’явився двигун Epic Unreal Engine, який показав усі графічні можливості смартфонів Apple. У 2010 році на ньому вийшла гра Infinity Blade, яка мала графіку приблизно такої ж якості, що надавали мобільні ігрові консолі того часу – Nintendo DS та Sony PlayStation Portable.

Сьогодення та майбутнє

Сьогодні індустрія мобільних ігор є найуспішнішим сегментом відеоігор, яка щороку приносить на 30% більше. Якщо минулого року розробники мобільних відеорозваг отримали $13 млрд, то до 2015 року їхні заробітки становитимуть $22 млрд.

Порівняння якості графіки віртуальної 3D-сцени на основі двигуна Epic Unreal Engine 4 на мобільному (зліва) та на ПК (справа) за даними Qualcomm

Якість мобільної графіки ставатиме дедалі ближчою до ПК з його потужними відеокартами, і до 2016 року смартфони та планшети стануть основною платформою для ігор. Цьому сприятиме нове покоління апаратного забезпечення, яке розвивається швидкими темпами. Наприклад, презентований нещодавно відеочіп PowerVR Series7XT на 60% потужніший за графіку попереднього покоління PowerVR Series6XT. Такими ж темпами розвиваються і мобільні процесори: Qualcomm SnapDragon 800, який працює на частоті 2,2 ГГц на 75% потужніший за попередника Qualcomm SnapDragon 600.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися